Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Thursday, December 7, 2023

More
  домаАгро ВестиПродолжен рокот за субвенции

  Продолжен рокот за субвенции

  Agrobot

  Продолжен рокот за субвенции – познати сме дека чекаме јајцето да дојде до газот.

  МЗШВ информира земјоделците дека до Владата е доставено барање за измена на Програмата и Уредбата за финансиска поддршка во земјоделството, со што ќе се продолжи рокот за аплицирање за субвенции до 30 јуни.

  Интересот кај земјоделците за аплицирање за субвенции е голем, особено кај сточарите кои побараа продолжување на рокот.

  На овој, според Министерството, ќе им се помогне на сите земјоделци кои не успеале да аплицираат согласно законскиот рок што истекува на 31 мај.

  -Тие ќе добијат дополнително време од плус еден месец, период во кој ќе можат да ги подготват апликациите и навремено да аплицираат за да ја добијат финансиската поддршка која им ја дава државата. Очекуваме измената да биде усвоена, во интерес на земјоделците, наведува МЗШВ.

  Редно време е и Земјоделците да почнат по активно да го кроистат и електронскиот начин на пријавување.

  petel baner

  Продолжен рокот за субвенции

  Електронско поднесување за субвенции

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Телефон за контакт  02 3097 450 

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img