Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

5.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро советиКвасец во прихрана на растенијата

  Квасец во прихрана на растенијата

  Сите ние би сакале нашите цвеќиња во затворен простор секогаш да изгледаат свежо и здраво. Штом се појави мува или суви листови на растението, веднаш земаме разни средства за да го излечиме. И покрај употребата на скапи ѓубрива и минерали, растенијата сè уште изгледаат болни. Честата употреба на вештачки ѓубрива може негативно да влијае на растот и развојот на растенијата и затоа им е потребна промена во начинот на нега и исхрана. Сте пробале ли прихрана на растенијата на база на квасец?

  Доколку растенијата се во несоодветни услови, покажуваат промени во листовите, бавен раст, сушење на цвеќето, закржлавени корени. Ова се првите знаци кои растението ни ги испраќа дека му е потребна наша помош.

  За да се избегне ова, растенијата се хранат во одредени периоди. Тоа е решение кое може да биде од природно или вештачко потекло и содржи голем број на елементи кои им се потребни. Состојките од природно потекло кои имаат позитивен ефект врз растенијата и животната средина се лесни за правење и достапни за секого.

  Како функционира прихранувањето со квасец

  Прихранувањето на растенијата со квасец има позитивен ефект врз нивната убавина. Квасецот содржи бактерии, кои имаат моќ благотворно да делуваат на растот и развојот на растението.

  Исто така содржи фитохормони и ауксини (растителни хормони за раст и развој) и витамини од групата Б. Квасецот има моќ на нараснување, односно клеточна делба и така тестото расте. Истата ситуација е и со растенијата. Квасецот го стимулира развојот на клетките и растот на растенијата.

  Резултат

  Хормоните содржани во квасецот делуваат на голем број микроорганизми во почвата и ја поттикнуваат нивната работа, а витаминот Б влијае листовите да бидат побујни, позелени, а краевите да не се исушат. Целото растение е повитално и посилно. За да се постигне ова, се храни два до три пати месечно.

  Се препорачува секоја недела во летните месеци, а два пати месечно во текот на зимата. Важно е временскиот интервал помеѓу две прихрани да биде ист, бидејќи тогаш растенијата се навикнуваат на тоа и можат сами да одредат кога и колку можат да конзумираат хранливи материи за другата прихрана.

  Начин на подготовка на растворот

  За да го направите овој додаток, потребно е едно мало пакување од 50 гр квасец, 5 лажички  шеќер и 5 литри млака вода. (За 10 гр квасец, 1 лажичка шеќер и 1 литар вода). Сето тоа измешајте го и оставете да отстои два до три часа. Потоа повторно промешајте и растворот е подготвен за наводнување.

  Се препорачува да се направат онолку литри колку што се потребни за полевање. Оставањето на суплементацијата за подоцна го поттикнува развојот на штетни организми. Со ова решение може да се полеваат и градинарски цвеќиња.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img