Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, December 10, 2023

More
  домаАгро ЗабаваПет важни лекции кои можете да ги научите од вашата мачка

  Пет важни лекции кои можете да ги научите од вашата мачка

  Agrobot

  За мачка често се вели дека не сака никого освен себе, што апсолутно не е точно. Но тие навистина секогаш се ставаат себеси на прво место.

  Луѓето кои сакаат кучиња и не се љубители на мачки како домашни миленици често велат дека немаат симпатии кон овие животни бидејќи не се толку приврзани и раздразливи како кучињата, туку имаат свој став и волја. Во повеќето случаи значи дека ќе се гушкаат само тогаш кога се разгалени и подобро би било да ги оставите на мир кога не се расположени за игра.

  Сакале или не, не можете да негирате дека мачките ја разбрале поентата на животот многу подобро од кучињата и повеќето луѓе на овој свет.

  1. Те ​​сакам, но повеќе се сакам себеси

  За мачките често се вели дека не сакаат никого освен себе, што апсолутно не е точно. Но, тие навистина секогаш се ставаат себеси на прво место. Повеќето луѓе никогаш не го прават тоа затоа што мислиме дека е „себично“. Но, една просечна мачка никогаш нема да разбере што е лошо во грижата за нивните потреби? Не дека не е лошо, но на сите нас во животот би било многу подобро и поубаво ако научиме дека, ако не секогаш, тогаш барем почесто треба да се слушаме себеси и го правиме тоа што го сакаме.

  2. Не прифаќајте „не“ како одговор

  Ако е гладна, мачката нема да седи и мирно да чека да се разбудите и да се сетите да ја нахраните. Таа ќе се качи на вашиот кревет и нема да ви даде мир додека не ја нахраните и не и го дадете вниманието што го сака. Зошто мачката го прави тоа? Бидејќи знае што сака, знае како да го добие и не се откажува од својата цел додека не ја постигне. Во овој сегмент има се повеќе луѓе кои што поскоро треба да ја имитираат бунтовната мачка.

  petel baner

  3. Луѓето ве третираат онака како што вие им дозволувате

  Една од вашите главни задачи е да ги научите луѓето како да се однесуваат со вас. Ито така и да им дадете до знаење дека нема да се согласите на ништо помалку од тоа. Мачките тоа го прават одлично. На пример, ако сака да се гали, нема да престане да се трие од вашата нога додека не почнете да ја галите. Но, ако престанете и ја игнорирате, таа ќе ги користи канџите за да ви стане јасно.

  Така луѓето учат кога мачка сака и кога не сака да ја галат, па така и постапуваат. Мачката е таа што одлучува како луѓето ќе се однесуваат кон неа. Многу е подобра од повеќето луѓе во овој поглед, кои никогаш не можат да сфатат дека секој ќе се однесува со нив онака како што ќе му дозволите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  4. Грижете се за себе

  За разлика од кучето кое со денови ќе шета во калта и нема да гледа никаков проблем во тоа, мачката поголемиот дел од времето што го поминува будна ќе го чисти своето крзно. Затоа што мачката се грижи за себе и нема да дозволи да биде запоставена. Кога спие, спие; кога е гладна јаде, но не се прејадува одеднаш туку јаде неколку пати по малку во текот на денот.

  5. Продолжете понатаму

  Една од најважните работи кај мачките е тоа што тие се секогаш на нозе. Дури и кога паѓаат, тие не дозволуваат тоа да ги забави. Не само што ќе се пречекаат на сите четири, туку и ќе се однесува како токму тоа да сака да го направи. Потоа полека ќе продолжи да се движи без воопшто да погледне зад себе. Сите ние одвреме-навреме имаме мали или големи животни падови. Но, само неколкумина учат веднаш да станат, да ја истресат прашината и да продолжат понатаму.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img