Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаситеЧудесното својство на масло од кантарион

  Чудесното својство на масло од кантарион

  petel baner

  Кантарионот е растителен вид кој е многу лековит и корисен. Се користи за различни намени, а денес зборуваме за масло од кантарион, кое има и повеќекратни корисни својства за нашето здравје.

  Кантарионот е познат по своето антибактериско и антивирусно дејство. Благодарение на неговото антивоспалително дејство се користи за рани и изгореници. Се користи и за чир на желудникот и дванаесетпалечното црево. Потоа за дигестивни нарушувања, го стимулира лачењето на желудечниот сок и го олеснува варењето. Етеричното масло од кантарион ги спречува грчевите, ја ублажува надуеноста и стомачните тегоби. Се користи за намалување на болката при гастритис и за лекување на чир на желудникот и дуоденумот.

  Масло од кантарион се користи со години и за надворешна и за внатрешна употреба. Исклучително е за нашето здравје, коса и кожа. Во последните години, маслото од кантарион стана многу популарно во борбата против депресијата, па затоа се користи за лекување на благи форми на депресија, како и за ментална релаксација.

  agrounik

  Состав на кантарион

  Цветовите на кантарион содржат бои: до 0,4% хиперицин, флавоноиди, до 0,3% есенцијално масло со терпени и до 10% танини. Содржи до 3% хиперфорин, супстанца со антибиотско дејство. Кантарионот има антисептично, антиинфламаторно, седативно, аналгетско и антиоксидантно дејство. Поволно делува на поблагите форми на невротична депресија (на пр. симптоми на менопауза, несоница, раздразливост, немир). Може да се користи за проблеми со дигестивниот тракт (чир на желудникот и дуоденумот, цревна катара и сл.). Во народната медицина се користи како антидијареално (против дијареа), диуретик, при ревматизам, гихт, а во стоматологијата при воспалителни процеси во устата (гингивитис, стоматитис и др.).

  Маслото од кантарион е збогатено со витамин Е. Помага при имунолошкиот систем и сите видови вируси, инфекции на кожата, рани, модринки, изгореници, па дури и брчки и мозолчиња на лицето. Неверојатно е колку брзо маслото ја обновува кожата. Што се однесува до мозолчињата, се случува маслото од кантарион да не е пријатно за секого, особено не за оние кои имаат многу мрсна кожа. Користете го ова масло доколку сакате да ја исчистите крвта и крвната плазма, да го обновите дигестивниот систем, респираторниот систем, да го нахраните репродуктивниот систем или кој било друг систем на ендокрини жлезди. Исклучително е против вирусни инфекции како што е херпес симплекс или ублажување на болки во нервниот систем како што е ишијас.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Масло од кантарион за коса

  Има неверојатен ефект, бидејќи го храни коренот на косата, го зајакнува и на тој начин го спречува опаѓањето на косата и го стимулира растот. По долготрајна употреба, ќе забележите како вашата коса станува посилна, посјајна и помека.

  Кожата на лицето

  Кожата на лицето бара посебна грижа, бидејќи е изложена на сите надворешни фактори на животната средина. Во тој случај, кога ќе забележите акни и мозолчиња, помага масло од кантарион. Можете да го користите чајот од кантарион како средство за миење лице. Едноставно нанесете малку чај на памук и нанесете го на лицето или дури и на мозолчињата. Резултатите ќе ги видите многу наскоро. Обично се користи за полесни повреди, а често се користи и за лузни. Не треба да претерувате, користете го умерено. Мало шише од 30 ml може да ви трае со години.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img