Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

3.8 C
Skopje
Friday, December 8, 2023

More
  домаАгро советиПричина за избегнување на раните лубеници во сезоната

  Причина за избегнување на раните лубеници во сезоната

  Agrobot

  Раните лубеници веќе се појавија на пазарите и продавниците, но лекарите предупредуваат на опасноста од штетните состојки кои ги содржат.

  Лубениците на почетокот на сезоната генерално содржат големо количество нитрати, или супстанции кои се користат за брзо зреење. Оваа супстанција не е штетна во мали количини, но доколку постојано се внесува може да предизвика труење што резултира со гадење, повраќање и болки во стомакот.

  petel baner

  „Хроничните болести може да се влошат кај луѓето кои внесуваат големи количини нитрати, а доколку веќе имаат проблеми со дигестивниот систем може да очекуваат негативни последици. Иста е состојбата и со воспалителните болести“, велат експертите.

  Раните лубеници не се препорачуваат за следните групи поради количеството на нитрати:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  • деца,
  • лица со алергиски заболувања и
  • оние со слаб имунитет, како што се пациентите со хемотерапија.

  Треба да се биде внимателен со раните лубеници

  Сепак, треба да се напомене дека не сите лубеници кои моментално се продаваат се полни со нитрати. Доколку се одгледуваат во стакленик, тогаш таму се создаваат услови за побрзо созревање отколку на „отворено“, поради што нема потреба од употреба на нитрат.

  Експертите предупредуваат дека, не е правило раните лубеници да ја содржат оваа состојка, но сепак треба да се внимава.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img