Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

More
  домаАгро советиХрана која согорува масти е заблуда или ...

  Храна која согорува масти е заблуда или …

  Зошто треба да вежбаме и да се храниме здраво кога има храна која согорува масти? Луѓето бараат лесен начин да изгубат многу со што е можно помалку труд.

  Кофеинот го зголемува согорувањето на мастите

  Кофеинот во кафето и зелениот чај го стимулира производството на топлина во телото и на тој начин троши повеќе енергија. Тој повеќе служи за поттикнување, повеќе вежбање, односно дава повеќе енергија за вежбање. Ако земате кофеин, а потоа седите цел ден, кофеинот ќе направи малку за вас. Оние кои конзумираат повеќе кофеин не постигнуваат подобри ефекти. Спротивно на тоа, премногу кофеин предизвикува тремор и забрзано чукање на срцето.

  Витаминот Ц ве прави витки

  Многу луѓе мислат дека агрумите согоруваат маснотии во телото поради нивната содржина на витамин Ц. Единствениот проблем е: за да постигнете таков ефект, ќе треба да јадете тони цитрус. Или земете премногу витамин Ц во форма на таблети. Особено кога јадете повеќе овошје, тоа доведува до поголема рамнотежа на калории, што пак не помага при слабеење.

  Зачинета храна

  Ако добро ја зачините храната со чили, тоа ќе ви ги согори мастите. За жал, нема ништо од тоа. Топлата супстанца капсаицин што ја содржи го стимулира варењето. Но, супстанцијата не го стимулира и согорувањето на мастите.

  Л-карнитин

  Супстанција која би требало да го забрза согорувањето на мастите. Се наоѓа во месото и млечните производи, на пример. Л-Карнитинот е амино киселина која се складира во мускулите. Но и овде најновите студии покажаа дека зголемениот внес на Л-карнитин не значи дека телото го складира во исто време. Вистината е: аминокиселината едноставно повторно се лачи и не ви носи апсолутно ништо.

  Сега можеме да заклучиме дека храната што согорува маснотии не е волшебна храна која ќе направи едноставно да изгубите тежина, туку само малку ќе го олесни долгорочното слабеење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img