Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро ВестиЦените на житарките повторно растат - има две причини

  Цените на житарките повторно растат – има две причини

  Пазарот на жито е подложен на различни влијанија. По краток пад, цените на житарките повторно се во пораст.

  Пазарот на жито е подложен на различни влијанија. Од временските услови до политичките превирања, па до ситуацијата што ја снајде Европа, а потоа и светот. Војната во Украина влезе во четвртиот месец. 

  Сведоци сме како цените на житарките рапидно пораснаа во последните месеци, за да паднат по веста за отворањето на пристаништата на Црното Море. Но, доволна беше објавата во медиумите дека Русија го бомбардирала главниот терминал за товарење жито и други земјоделски производи во Миколајев. 

  Имено, цените на пченицата забележаа силно закрепнување на почетокот на неделата. На париската фјучерс берза Матиф, договорот за нова пченица (септември 2022 година) порасна за 19,25 евра или повеќе од 5 отсто на 397,50 евра/t во однос на крајот на претходната недела. Дури и границата од 400 евра е привремено надмината.

  Растат вредностите и на пченката и на репката

  Кога станува збор за  Одборот за трговија во Чикаго, цената на пченицата во јулскиот договор се зголеми за 5,1 отсто на 401,60 долари за тон. Од година во година, квотите се зголемија за 58,9 отсто. За пченка во договорот за испорака во јули изнесуваше 292,31 УСД/т и се зголеми за 2,13 отсто.

  И вредноста на маслодајната репка, исто така, привремено порасна. Цената од 804,50 евра/t во понеделникот беше за 28,75 евра или 3,7 отсто повисока од петокот. Августовскиот договор падна за речиси 2 отсто на 789,50 евра / т.

  Невреме во Франција

  Со оглед на временските услови, сушата, топлотните бранови и силните бури, треба да се предвиди дека овие вредности ќе останат високи. Сушата ја погоди југозападна Европа во пролетта, а потоа и топлотниот бран . 

  Покрај тоа, град и невреме во Франција минатиот викенд предизвикаа значителни штети на пченицата и јачменот низ целата земја. Оштетена е и пченката во Бретања. 

  „ Прво имавме историска суша, историски топлотен бран во мај, а сега историски град. Климата е драматична за земјоделството. Жетвата ќе биде 30 отсто послаба на одредени култури во Франција “, рече Кристијане Ламбер , претседателка на францускиот синдикат Фармер FNSEA за France TV Инфо .

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img