Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

More
  домаАгро советиЗаблуда при полевање на зелена салата

  Заблуда при полевање на зелена салата

  petel baner

  Зелена салата е многу деликатно растение кое бара многу вода за да напредува. Сепак, многумина не му обезбедуваат доволно вода на овој вид. Тоа секако ќе остави последици и ќе го спречи неговиот раст.

  Agrobot

  Заблуда:

  Зелената салата, која пристигнува во нашите градини во текот на летото, бара уште повеќе вода. Доколку во текот на летото нема доволно врнежи, потребно е дополнително да се обезбеди вода преку наводнување. Од друга страна, премногу наводнување на зелената салата може да доведе до болести и појава на кафени листови. Исто така и создавање влажна почва, која може да ги задуши корените на растенијата.

  Гниењето на зелената салата исто така може да доведе до целосно уништување на приносите. Ако забележите некој од овие знаци кај зелена салата, размислете за следново.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Вистина:

  Наводнете ја зелената салата еднаш или двапати неделно или на секои четири до пет дена, кога нема врнежи, но и ако почвата на 3 сантиметри под површината на земјата е сува на допир. За да го проверите ова, внесете метална шипка во земјата или ископајте мала дупка во близина на неодамна наводнета зелена салата за да ја проверите длабочината на навлегувањето на водата.

  Потоа, кога шипката веќе не се лизга полека низ земјата, тоа е длабочината до која стигнала водата. Исто така, се препорачува да се полева салатата во раните утрински часови, за водата на листовите побрзо да се исуши и на тој начин да избегнете проблеми со болести.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img