Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

20.8 C
Skopje
Wednesday, September 20, 2023

More
  домаАгро советиТри состојки против штетниците на вашите рози

  Три состојки против штетниците на вашите рози

  Petel.mk

  Мирисните рози со прекрасни цветови се главната убавина во секоја летна градина. Заштитете ги од штетници со оваа течност од само три состојки.

  Времето на нивното цветање не може да помине без упорните штетници – растителни вошки кои ги напаѓаат и јадат. Поради кои тие можат да изумрат, а вие да останете без најубавиот украс во градината.

  Затоа ви носиме рецепт од искусни градинари кои со години го користат овој лек секогаш кога растителните вошки ќе се појават на вашите рози.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Потребни се само три состојки:

  3 литри вода, 1 кесичка прашок за пециво, 3 капки течност за миење садови.

  Измешајте ги состојките во шише, добро протресете да се соедини сè, а потоа истурете ја течноста во шише со распрскувач.

  Потоа со оваа течност попрскајте ги сите рози во градината. Вошките треба да исчезнат по првото нанесување, но доколку е потребно, повторете ја постапката.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img