Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

9 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

More
  домаАгро ЗабаваСедум освежителни коктели од црвено вино

  Седум освежителни коктели од црвено вино

  Коктелите со црвено вино се многу популарни пијалаци, а можат да се пофалат и со голем број различни бои и освежителни вкусови.

  1. Коктел „Раздразливост“

  Состојки:

  – суво црвено вино – 200 ml
  – црвен рум – 100 ml 
  – кока кола “zero” – половина чаша
  – мраз – 6 коцки

  Сите коцки мраз ставете ги во изладена чаша и истурете Кока-Кола. Додадете вино и на крајот малку додадете рум и промешајте.

  2. Коктел џунгла

  Состојки:

  Сладолед од шумско овошје – 50 грама
  црвено вино – 200 мл
  сок од вишни – 100 мл
  сок од лимета – 10 мл
  мраз – 2 коцки
  Сите состојки, освен коцките мраз, ставете ги во шејкер, протресете и истурете во чаша. Додадете мраз и добро забавувајте се.

  3. Коктел – портокалово освежување

  Состојки:

  – портокал – 1 парче
  – половина чаша сок од портокал
  – црвено или розево вино – половина чаша  
  – мраз – 3 коцки
  – кафеав шеќер – 1 кафена лажичка
  Ставете парчиња портокал на дното на чашата, додадете една лажичка шеќер и истурете црвено или розово вино. Внимателно налејте го сокот од портокал и одозгора ставете ги коцките мраз. 

  4. Коктел – Црвена роза

  Состојки:

  – грејпфрут – 1 парче 
  – лимета – половина парче
  – шеќер – 1 лажичка 
  – полусуво вино – 150 мл 
  – розе пенливо вино – 150 мл
  – мраз – 2 коцки
  Исцедете сок од грејпфрут во чаша за мартини, додадете шеќер и мешајте додека не се раствораат. Додадете вино, истурете пенливо розово вино, ставете мраз и послужете веднаш. 

  5. Коктел – Летен пунч

  Состојки:

  – свежи малини – 100 грама
  – сок од лимета – 20 мл 
  – слатко црвено вино – 200 мл 
  – сок од јагоди – 100 мл
  – мраз – 3 коцки
  Исцедете свежи малини на дното од чашата, истурете сок од лимета и вино, па малку додајте сок од јагода. Промешајте го коктелот и истурете во чаша во која има коцки мраз. 

  6. Коктел -Топол шок

  Состојки:

  – полуслатко црвено вино – 250 мл
  – темно чоколадо – 30 грама 
  – ликер од кафе – 20 мл
  – ситен мраз – 100 мл  
  На дното на чашата ставете кршен мраз и прелијте го со полуслаткото вино. Истурете ликер од кафе, додадете парчиња чоколадо и послужете го на гостите. 

  7. Дискотека

  – црвено вино – половина шолја 
  – сок од калинка – 1 чаша
  – сок од боровинки – 1 шолја
  – ракија од кајсии – половина шолја  
  – ладен зелен чај – половина шолја
  – кршен мраз – 3 коцки    
  Сите состојки, по кој било редослед, истурете ги во чаша, промешајте и послужете.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img