Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаситеЛипа - Кога е вистинското време за берба и за што се...

  Липа – Кога е вистинското време за берба и за што се користи?

  petel baner

  Липа (лат.  Tilia ) е листопадно дрво од фамилијата  Tiliaceae . Во природата може да се сретне како едно дрво, а често се сади како група дрвја за украсување парковите.

  Достигнува височина до 30 метри и може да живее до неколку стотици години.

  Најценетиот дел од липата се неговите мали, зеленикаво-жолти, миризливи цветови кои се користат ширум светот за да се направи вкусен и здрав чај.

  Чајот од цвет од липа е познат со стотици години како многу моќен лек за многу болести.

  Видот липа со латинското име Tilia cordata се издвојува по своите лековити својства.

  Овој вид е широко распространет кај нас, во другите европски земји и во Западна Азија.

  Здравствени придобивки од липата

  Липата или нејзините цветови и листови се исклучително лековити поради високата концентрација на фитонутриенти, особено флавоноиди.

  Цветот содржи железо, калциум, витамин Ц, танин, гликозиди, соли на манган и есенцијални масла.

  Липата има навистина широк опсег на здравствени вредности.

  Затоа, не е чудно што со векови се користи за спречување и лекување на многу здравствени проблеми.

  Штити од грип и настинка

  Високата содржина на антиоксиданси присутни во ова растение помага да се одржи силен имунолошки систем.

  Ова е особено важно за превенција и третман на грип и настинки.

  Липата го поттикнува потењето, ја потиснува и намалува треската и ги ублажува болките во грлото и кашлицата.

  Ги намалува и другите симптоми на настинка и грип, како што се воспаление на грлото, синусите и дишните патишта.

  Го ублажува воспалението

  Чајот од липа успешно ги ублажува болните симптоми при различни воспалителни состојби, вклучувајќи артритис, гихт и инфективно воспаление.

  Се користи и за спречување на пневмонија, за ублажување на болки во грлото и за сузбивање на васкуларното воспаление.

  Помага во детоксикација на телото

  Една од многу корисни органски материи кои се наоѓаат во липата е п-кумарната киселина, која има силни диуретични својства.

  Ова соединение промовира излачување на урина и потење.

  Така придонесува за исфрлање на токсините, вишокот сол, масти, вода и други непожелни материи од телото.

  Липата го регулира варењето

  Мешавината од соединенија и хемикалии содржани во липата придонесува за намалување на гастроинтестиналните проблеми како што се варење, болки во стомакот и грчеви, надуеност, дијареа, запек, гадење, повраќање и слично.

  Со пиење само една шолја чај од липа може да го смири желудникот, да ја намали надуеноста и да ги ублажи грчевите и другите дигестивни нарушувања.

  Заштитува од рак

  Благодарение на импресивното количество на антиоксиданси, липата е одличен сојузник во превенција и третман на различни форми на рак.

  Антиоксидативните соединенија, како што се  кверцетинот и кумаринот, ги блокираат слободните радикали чии негативни ефекти се покажа дека доведуваат до многу форми на рак.

  Ги релаксира умот и телото

  Поради благотворното дејство, липата се користи во народната медицина стотици години како природен лек за опуштање на умот и телото.

  Тоа помага да се намали анксиозноста, нервозата, немирот и паниката.

  Ефикасно е и за хроничен стрес и ненадејни промени во расположението.

  Поради благите седативни ефекти, чајот од липа може да биде од голема корист за оние кои страдаат од несоница.

  Други придобивки од липата:

  • ја намалува треската
  • спречува пневмонија
  • го намалува крвниот притисок
  • помага при анемија
  • ја чисти крвта и бубрезите
  • лечи запек
  • го чисти и регенерира црниот дроб
  • помага при хепатитис
  • лекува мигрена и главоболки
  • ги ублажува менструалните грчеви
  • го елиминира заморот, нервозата и раздразливоста
  • го спречува опаѓањето на косата

  Берба на липа

  Липата цвета во јуни или јули. Идеално време за берба на цветовите е самиот почеток на отворањето на цветот, односно првите денови од цветањето.

  Целосно расцветаните цветови ја губат својата вредност, односно лековитите својства и во таа смисла стануваат бескорисни.

  agrounik

  Цветовите најдобро е да се берат помеѓу 10 и 12 часот, пред силното сонце, за да не испарат од нив есенцијалните масла кои имаат голема здравствена вредност.

  По бербата, цветовите се сушат и се шират на сува површина во тенок слој, во сенка, на проветрено место. Температурата на воздухот за време на сушењето не треба да надминува 40°C.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Совршени се оние цветови кои по сушењето ја задржале својата природна зелено-жолта боја и исклучително пријатен мирис.

  Сувите цветови се чуваат во хартиени кеси или кутии и се чуваат на суво и темно место.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img