Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Saturday, June 10, 2023

More
  домаАгро ВестиВо Украина почна жетвата, ги чека ли логистички колапс?

  Во Украина почна жетвата, ги чека ли логистички колапс?

  Почна жетвата во Украина, а складиштата се сеуште полни со минатогодишните житни култури. Додека го чека извозот, Украина се бори со голем број други проблеми.

  За земјоделците во областа Одеса, на југозападот на Украина, почна жетвата, објави локалната власт на 11 јуни.

  Земјоделците почнаа да жнеат јачмен “ , се вели во објавата на Фејсбук. 

  Во 2022 година, Одеса ќе ожнее 1.061 милиони хектари житни култури, вклучувајќи 551.000 ha пченица, 244.000 ha јачмен и 190.000 ha маслодајна репка.

  Со почетокот на кампањата за жетва во Украина, но и во Европската унија, логистиката поврзана со овие стоки ќе се влоши доколку не се реши прашањето за деблокирање на пристаништата, изјави претседателот на украинскиот аграрен совет Андриј Дикун.

  Тој вели дека прават се за да ги прошират капацитетите за складирање и да го зголемат извозот. Во март, земјата извезе само 200.000 тони жито преку западните граници со железница и пристаништето на Дунав, а во мај уште 1,7 милиони тони. Но, Дикун истакнува дека ова е далеку од предвидените 5 милиони тони. 

  Доаѓа европска жетва? 

  Тој тврди дека за ова прашање не се разговарало навреме, од почетокот на руската инвазија. „ Веднаш сакавме да разговараме за глобалната безбедност на храната. За жал, целиот свет молчеше за тоа. Дури и ФАО, како релевантна организација, молчеше долго време, а потоа искажа неутрален став. Логистичкиот колапс ќе се интензивира кога ќе почне жетвата во земјите на ЕУ. 

  „ Почна жетвата и во Европа. Додека Европа почнува да ги жнее своите култури, нашиот извоз ќе се намали. Во Европа, пред сè, таа ќе купува и транспортира сопствени житарки. Денес, Министерството за аграрна политика и украинските железници прават неверојатни работи за извоз и имаат постигнато многу “, заклучи тој. 

  Според Државната царинска служба на Украина, од почетокот на 2021/22. (од 01.07.2021 до 10.06.2022) таа земја извезла 47,471 милиони тони жита и мешунки, во јуни само 372 илјади тони. 

  Вклучени се вкупно 18,626 милиони тони пченица (28 илјади тони во јуни), 5,726 милиони тони јачмен (10 илјади тони), 161,5 илјади тони. т ‘рж (без извозот во јуни) и 22,649 милиони тони пченка (332 илјади тони). 

  Сè уште се чека договор за извозот преку Црното Море со посредство на Турција.

  Се краде и препродава житото? 

  И додека се чека извозот, тој е цел на напади од руско гранатирање, тврди заменик-министерот за земјоделство Тарас Висоцки. До 300.000 тони жито се складирани во магацини за кои Киев вели дека биле уништени од руското гранатирање, според Ројтерс. Ова е просторот на најголемиот украински терминал за земјоделска стока во црноморското пристаниште Миколаев, каде се складирале од 250 до 300 илјади тони главно пченица и пченка.  

  Покрај тоа, тие ја обвинија Русија за кражба и препродавање на нивното жито. Токму тоа го изјави Владимир Рогов, претставник на владата наметната од Русија во регионот Запорожје, велејќи дека оваа стока се продава во земјите од Блискиот Исток и Африка, пишува локалната државна новинска агенција РИА .  

  „ Тие се плашат од санкции, но сепак се среќни што го купуваат нашето жито – се разбира, преку посредници и шеми “, изјави Рогов за руската телевизија, пренесе РИА. Тој вели дека во делот на областа Запорожје под нивна контрола има 1,5 милиони тони житни култури. Минатата недела, амбасадата на Украина во Бејрут соопшти дека Русија испратила околу 100.000 тони украдена пченица на својот сојузник Сирија, што украинската амбасада го нарече „криминални активности“. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img