Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

9.8 C
Skopje
Thursday, April 18, 2024

More
  домаситеНаправете одличен детокс пијалок од краставица

  Направете одличен детокс пијалок од краставица

  petel baner

  Детокс пијалок од краставица – ќе ви помогне на многу начини. Го чисти нашето тело од токсините кои се акумулираат со текот на времето и помага да се стопат мастите во телото.

  Agrobot

  Една од главните состојки на оваа детоксикација е дефинитивно краставицата. Овој зеленчук е нискокалоричен и богат со вода.

  Лимонот е исклучително богат со витамин Ц и е познат како одличен „чистач“ на телото.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Чиа семињата се богати со омега 3 масни киселини, протеини и влакна, а содржат и значителен број на витамини, минерали и антиоксиданси. Чиа семиња се одлични за регенерација на кожата, но и за согорување на маснотии, зајакнување на организмот и позитивно влијание на органите за варење.

  Нутриционистите се согласуваат дека чиа семе е едно од најдобрите нешта што можете да го конзумирате доколку се чувствувате слабо и без енергија. Тоа ја подобрува работата на мускулите и ослободува енергија во вашето тело.

  Напиток за детоксикација – подготовка:

  • Излупената краставица ставете ја во блендер и исечкајте ја. Во смесата додадете ја исцедената половина од лимонот.
  • Потоа додадете една лажица чиа семе
  • Сите состојки убаво измешајте ги, па оставете малку да омекнат семките.
  • Конзумирајте го овој детокс пијалок од краставица подготвен секое утро на празен стомак.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img