Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

24.8 C
Skopje
Wednesday, October 4, 2023

More
  домаАгро советиПрепарати против змии - Еве како да ги избркате од дворот

  Препарати против змии – Еве како да ги избркате од дворот

  Petel.mk

  Препаратите против змии можат да бидат на природна база и можат да делуваат добро како репеленти.

  Корисни препарати против змии

  Змиите не сакаат нафталин

  Нафталинот е вообичаена состојка која се наоѓа во многу комерцијални производи за отфрлање на змиите. Тој е еден од најчестите репеленти. Мирисот на нафталин ги иритира змиите без да им наштети. Ставете го во дупки, пукнатини или кои било други области околу вашиот имот каде што змиите можат да бидат проблем. Едно предупредување за користење на нафталинот е дека тие можат да бидат токсични и фатални за децата или домашните миленици доколку се проголтаат, затоа бидете внимателни или избегнувајте да ги користите ако имате домашни миленици или деца во вашиот дом.

  Препарати од сулфур

  Сулфурниот прав е одлична опција за отфрлање на змиите. Ставете сулфур во прав околу вашиот дом и имот и кога змиите ќе поминат низ него, тоа ја иритира нивната кожа и ќе ги избрка. Сулфурот има силен мирис, затоа размислете за носење маска што ги покрива носот и устата кога го нанесувате.

  Спреј од каранфилче и цимет

  Маслата од каранфилче и цимет се ефективни препарати против змии. Се мешаат во шише со распрскувач и директно се прскаат врз змиите за максимален ефект. Внимавајте бидејќи змиите често ќе бегаат во спротивна насока од прскањето.

  Лукот и кромидот ги бркаат змиите

  Сулфонската киселина во лукот и кромидот (истата хемикалија што не расплакува кога сецкаме кромид) ги одбива змиите. Измешајте ги со камена сол и посипете ги во вашиот дом и двор за ефикасност. Можете исто така да додадете лук на кое било есенцијално масло и да го користите за фумигација на тешко достапни места.

  Мирисот на амонијак ги одбива змиите

  Змиите не го сакаат мирисот на амонијак, па една од опциите е да го испрскате околу која било погодена област. Друга опција е да го натопите тепих во амонијак и да го ставите во незапечатена кеса во близина на која било област каде што живеат змии за да им го одвлече вниманието.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Оцет против змии

  Оцетот е ефикасен во одбивањето на змиите во близина на водните површини, вклучувајќи ги и базените. Истурете бел оцет околу периметарот на која било вода како природен препарат за одбивање на змии.

  Змиите не сакаат вар

  Направете мешавина од вар и лути пиперки или нане и истурете ја околу периметарот на вашиот дом или имот. Змиите не го сакаат мирисот на смесата, а испарувањата исто така ја иритира нивната кожа.

  Ако домашните препарати против змии не функционираат, размислете за повик на компанија за контрола на дивиот свет за отстранување на змии, препораки за превенција од змии и можни други услуги за истребување, како што е контролата на глодари кои би можеле да придонесат за проблемот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img