Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024

More
  домаАгро ВестиХорор во Канзас! Илјадници говеда угинаа поради горештините

  Хорор во Канзас! Илјадници говеда угинаа поради горештините

  petel baner

  Пријавени се најмалку 2.000 угинати говеда, но бројот е веројатно далеку многу поголем. Како и зошто се случи овој хорор во Канзас?

  Застрашувачката слика последните денови ни доаѓа од Канзас (САД). Екстремната топлина и високата влажност усмртија илјадници говеда. На социјалните мрежи се шират видеа со несреќни животни кои лежат мртви на голема чистина, на купишта. 

  Министерството за здравство и животна средина во Канзас објави информација дека има најмалку 2.000 угинати грла, но бројот е веројатно многу поголем. Дури се зборува за повеќе од 10.000. 

  Централните и источните делови на Соединетите држави беа зафатени од голем топлотен бран со температури до 42 степени Целзиусови.

  Ниту навечер немаше освежување

  Говедата доживеале топлотен стрес бидејќи температурите и влажноста се зголемија во западниот дел на Канзас во текот на викендот. Немаше ветер да ги освежи, рече Скарлет Хегинс , портпаролка на Здружението за добиток во Канзас. Навечер температурата не паднала под 21 ° C, па добитокот не се разладил. Ова беше премногу избрзана промена за несреќните животни. 

  Таа вели дека бројот на угинати говеда се уште не е познат бидејќи нема официјален список.

  Американските медиуми пишуваат дека ова е уште еден удар за тамошната сточарска индустрија. Таму производителите веќе ги намалија стадата поради сушата и високите трошоци за храна предизвикани од војната во Украина.

  Редовно посетувајте ги животните

  Викендот што доаѓа не е ветувачки, повторно се предвидуваат температури над 42 ° C, но посилниот ветер и пониското ниво на влажност треба да ги минимизираат можните смртни случаи. 

  Тие ги предупредуваат фармерите да го проверуваат својот добиток секој ден, внимавајќи да има доволно свежа вода.„ Не можете да кажете: ги проверив пред три дена“, рече Бренда Масек, претседател на Здружението на сточари во Небраска. 

  Според usatoday  релативно благата пролет доведе до тоа стоката да не може да се прилагоди на повисоките температури. „ Некои говеда можеби не ги отстраниле целосно зимските влакна досега, што исто така влијае на нивната способност за ладење “, рече Еј Џеј Тарпоф, вонреден професор и ветеринар на Државниот универзитет во Канзас.

  Тие предупредуваат дека знаците на топлотен стрес кај говедата вклучуваат отежнато дишење со отворена уста и немир. Во овој случај, сточарите треба да ги изладат животните, да ги преместат во засенчена област и да ги испрскаат со вода. 

  Треба да се забележи дека интензивното сточарство во Соединетите Држави вклучува чување на добиток во стоваришта (feedlot). Тоа се огромни фарми на отворено. Значи, животните се со километри оддалечени од одгледувачите, а просторот каде што се често не е покриен. 

  Канзас е третата по големина американска сточарска држава по Тексас и Небраска, со повеќе од 2,4 милиони говеда на овој начин на одгледување. 

  Agrobot

  Топлотен бран и во Европа

  Освен во САД, топлотниот бран во последните денови ја зафати и Европа. Во Шпанија и Франција, температурите достигнаа 43 ° C. За жал, слично време не очекува и во наредните денови. Температурите на крајот на следната недела би можеле да достигнат до 39 степени Целзиусови. 

  Иако добитокот во нашите краишта не се одгледува во хранилишта, тие дефинитивно треба да се обезбедат со сенка, доволно свежа вода и, доколку е потребно, да се ладат со прскање. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ваквите временски услови влијаат и на намалување на продуктивноста, помал принос на млеко и месо, се намалува процентот на гравидност, животните покажуваат промени во однесувањето. 

  Грижете се за вашето богатство!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img