Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

17.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

More
  домаАгро ЗабаваКако да направите масло за сончање од морков

  Како да направите масло за сончање од морков

  Petel.mk

  За да ја направите вашата кожа бронзена, ви носиме стар народен рецепт како да направите масло за сончање од морков. Кога кожата ќе се намачка со масло од морков, таа станува мека, нахранета и заштитена, а уште побрзо ќе добиете тен.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Бидејќи мацератот од морков треба да се остави 3 недели, ве советуваме да го направите што поскоро, за да биде готов кога ќе почнете да се сончате. Бидејќи заштитниот фактор на овој препарат е околу пет, се препорачува да се користи кога кожата е веќе темна или кога сонцето е послабо.

  Морковите се богати со бета-каротен и витамин А. Се користат и во модерните креми за сончање бидејќи ја обновуваат кожата и го забавуваат стареењето, ја спречуваат фотосензитивноста и го забрзуваат потемнувањето. Морковите се еден од најдобрите извори на бета каротин, кој ја ублажува чувствителноста на кожата на сонце и го поттикнува потемнувањето, а сите „обоени“ овошја и зеленчуци, како што се морковите, го добиваат истиот пигмент од бета-каротин, силен антиоксиданс кој е се претвора во витамин А.

  Потребни состојки:

  • 6 ореви (најдобри се зелени со лушпа, но може да се користат и постари)
  • еден поголем или два помали свежи моркови
  • маслиново масло
  • смил, лаванда, цветови од жалфија (по избор)

  Постапка:

  • Наместо зелени, можете да користите и ореви кои веќе созреале или малку се стврднале, едноставно згмечете ги со чекан
  • Во стаклена тегла ставете ги исечените ореви и нивните лушпи
  • Морковите изрендајте ги и одозгора прелијте го маслиновото масло
  • Можете да додадете неколку цветови од смил, лаванда и / или жалфија
  • Добро затворете ја теглата
  • Оставете да отстои на сонце околу три недели и повремено протресете ја содржината за да поттикнете побрза реакција на ослободување на лековитите состојки од оревот.
  • Кога ќе поминат три недели – процедете низ газа и чувајте го добиеното масло во шише
  • Ако го чувате маслото на ладно и темно место, ќе можете да го користите и следната година.

  Напомена: Маслото од морков е средство за забрзано потемнување и сончање и има многу низок заштитен фактор. Не е погоден за кожата на лицето, светла кожа, бебиња и деца.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img