Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

9.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

More
  домаситеПашканат - арома која го збогатува секое јадење

  Пашканат – арома која го збогатува секое јадење

  Пашканат е растение со исклучително здрав белузлав корен. Многу е ароматичен, па затоа е ценет како зачин во кујната.

  Пашканат е вкусно растение, но уште повеќе го ценат поради исклучително благотворното дејство на организмот. Токму поради идеалната комбинација на вкус и здравје, тој е еден од највредните градинарски култури.

  Како изгледа пашканат?

  Тоа е тврд, туберозен зеленчук, сличен на морков, само што е бел. Има назабени светло зелени листови, кои растат од 50-100 см во височина.

  Состав

  Енергетската вредност на 100 грама од јадливиот дел од пашканат е приближно еднаква на енергетската вредност на 100 грама млеко.

  Половина шолја пашканат содржи 50 калории, 0 g масти, 0 mg холестерол, натриум, 12 g јаглени хидрати, 3 g диетални влакна, 3 g шеќер, 1 g протеини, витамин Ц, калциум и железо.

  Пашканатот е многу богат со протеини, јаглехидрати, целулоза, натриум, цинк, манган, бакар, фолна киселина и витамини ПП, А, Б и Е. Коренот на пашканат содржи и големи количини на витамин Б3.

  Одличен е за здравјето

  Богат е со витамин Ц, витамини од Б-групата, железо, калиум, бакар, сулфур. Содржи алкалоид пастинацин кој помага при грчеви во стомакот.

  • го подобрува варењето
  • ги зајакнува ѕидовите на крвните садови
  • природен диуретик (го стимулира уринарната екскреција)
  • има благо седативно дејство
  • го намалува крвниот притисок
  • го подобрува апетитот

  Рецепт за чај од пашканат

  Помага за излачување на камења и песок од бубрезите

  Постапка: изрендајте го коренот од пашканатот и потопете две лажички во две шолји врела вода и оставете да отстои половина час, а потоа процедете ја смесата и веднаш испијте. Станува збор за доза која се консумира три пати на ден пред јадење и третманот трае 20 дена.

  Вкус

  Сите делови на ова исклучително растение имаат карактеристична, силна и пријатна, ароматична зачинета арома и сладок вкус. Мирисот и вкусот на пашканатот доаѓа од неговото ароматично масло, кое најмногу го има во самите плодови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img