Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

More
  домаАгро ЗабаваЗошто ве касаат комарци?

  Зошто ве касаат комарци?

  Колку и да се трудат да ги избегнат комарците и колку да користат разни препарати, некои луѓе едноставно се мамка за овие напади. Има добри причини зошто е тоа така. Неколку фактори влијаат на тоа дали комарците ве напаѓаат или заобиколат. Дали мислите дека ве касаат комарци затоа што имате „слатка крв“? Сепак, причините се малку поразлични.

  „Мирисот на кожата на кој реагираат комарците зависи од нивниот вид. Жолтите и тигрестите комарци реагираат на млечна киселина, а видовите Anopheles ги привлекуваат масни киселини “, вели Кнолс.

  Мешавината од хемикалии и мириси навистина зависи од вас. Шминка, козметика, исхрана, pH на кожата… Сите овие работи сочинуваат мешавина од хемикалии, така што вашиот мирис всушност зависи од вас и од она што го користите и јадете.

  Ги привлекува здивот

  Важно е да се напомене дека комарците ги следат луѓето по мирис.

  „Женките комарци ги вклучуваат сите свои сетила кога одлучуваат дали сакаат да каснат некого. „Јаглерод диоксидот што луѓето го издишуваат заедно со разни хемикалии создава мирис што комарците го чувствуваат дури и кога се на 30 метри оддалеченост од луѓето“, вели Барт Ноулс, биолог кој ги проучува комарците.

  Температура на телото и испарување на водата

  Нашите тела испуштаат топлина, а количината на вода што испарува од површината на кожата зависи од температурата на околината. Како што ни се приближува комарецот, може да открие испарување на водата. Ова може да игра одлучувачка улога во тоа дали сме привлечни за комарците.

  Една студија покажува дека комарците одат до блиските извори на топлина кои се нивните идеални температури. Секој човек ослободува повеќе од 300 различни хемикалии од кожата, а дури 100 од нив се во здивот. Постојат различни теории за тоа зошто една личност е попривлечна за комарците, а многумина велат дека тоа е затоа што имаат „слатка“ крв.

  Некои веруваат дека земањето витамини од групата Б и лукот ги прави луѓето помалку привлечни за овие инсекти.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img