Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

3.8 C
Skopje
Friday, December 8, 2023

More
  домаситеКако да искористите семки од маслинки?

  Како да искористите семки од маслинки?

  Agrobot

  Маслинки – Маслинките се вкусни, корисни и се совршен додаток на многу вкусни јадења. Дали сте помислиле да ги искористите нивните семки?

  Дали знаевте дека маслиновата семка е добра и за вашето здравје и има многу корисни својства? Следниот пат кога ќе јадете маслинки, зачувајте ги бидејќи тие можат да ви помогнат.

  Еве некои од главните придобивки од семки од маслинки.

  Маслиновото семе е алатка која помага при широк спектар на болести и дијагнози

  Конзумирањето на 3 добро смелени маслинови семки дневно доведува до отстранување на токсините од телото. Тоа пак доведува до подобрување на општата состојба на организмот и зајакнување на имунолошкиот систем.

  Го стимулираат метаболизмот и ја поддржуваат работата на дигестивниот тракт.

  petel baner

  Конзумацијата на мелени семки помага при нефролошки и уролошки нарушувања. Се препорачуваат како третман и превенција на камења во бубрезите и мочниот меур.

  За дијабетичарите, се исто така високо ценети поради нивната лековита напивка која се подготвува со варење. Во литар вода додадете 70 семки од маслинки. Гответе ја смесата додека не достигне 1/3 од оригиналниот волумен.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  По ладењето се филтрира и се подготвува за конзумирање. Одварокот од семките се зема во доза од 3 лажички наутро.

  Забелешка:

  Природните лекови се превентивни препораки за градење на здрави навики и начин на живот. Доколку имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар. Во никој случај не треба да се потпирате на алтернативна медицина без стручен совет.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img