Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

More
  домаАгро советиКолку на дијабетичари им е дозволено да јадат овошје?

  Колку на дијабетичари им е дозволено да јадат овошје?

  Покрај соодветната терапија и физичката активност, исхраната има најголем удел во добрата контрола на дијабетесот. Со урамнотежена, разновидна исхрана и умереност во количина, организмот го добива најдоброто. Прочитајте подолу за да видите дали на дијабетичари им е дозволено да јадат цреши и колкаво количество.

  Правилната исхрана е многу важен сегмент во превенцијата и лекувањето на сите болести, особено кога станува збор за дијабетичари. Дијабетесот е хронична болест предизвикана од недоволно лачење или дејство на инсулин (хормон кој се произведува во панкреасот), кој е одговорен за метаболизмот на јаглехидратите, односно шеќерот.

  – Целта на правилната исхрана кај дијабетичарите е да се обезбеди добро ниво на шеќер и маснотии во крвта, крвен притисок и добра исхрана.
  Она што храната ја прави лек е времето на земање оброци, количината, видот и начинот на подготовка на храната.

  Може ли дијабетичари да јадат цреши и вишни и во колкава количина?

  Црешите се сезонско овошје кое е богато со витамини и минерали. Содржат висок процент на вода, а како и другите овошја содржат и калиум. Црешите се дозволени кај пациенти со дијабетес, но во ограничена количина бидејќи 100 гр од ова овошје содржи 15 гр јаглехидрати. Затоа на пациентите со дијабетес им се дава индивидуална препорака за дозволената количина цреши. Она што може да биде општа препорака е грст цреши за една ужина.

  Со оглед на тоа што се кисели, може ли вишните да ги јадат дијабетичарите во неограничени количини?

  Како и кај црешите, количината се одредува поединечно. Инаку, нема храна што може да се јаде во неодредено количество, дури ни вишни.

  Како овошјето влијае на зголемувањето на нивото на шеќер во крвта и кои овошја не се препорачуваат за дијабетичари?

  Во секое овошје има јаглехидрати и дефинитивно влијае на нивото на шеќер во крвта. Некои овошја имаат повисок, а некои понизок гликемиски индекс (стапка со која се зголемува нивото на шеќер во крвта). Општата препорака за пациентите со дијабетес е дека овошјето мора да биде зрело, но цврсто (да се избегнува презреано овошје). Овошјето мора да се џвака, а никогаш да не се цеди и пие. Затоа што ако го исцедиме или промешаме, тогаш го зголемуваме гликемискиот индекс и нивото на шеќерот во крвта се зголемува многу брзо.

  Не постои овошје што не треба да го јаде пациент со дијабетес. Само прашање на количина и време кога се јаде. Она што треба да се избегнува е сувото овошје бидејќи концентрацијата на шеќер во сувото овошје е поголема.

  Во кое време од денот е најдобро дијабетичари да јадат овошје?

  Времето за овошни закуски кај пациентите со дијабетес се определува врз основа на видот на терапијата што ја прима пациентот. Кај пациенти кои се на таблети, овошјето обично се препорачува во првата половина до еден час по оброкот. Кај пациентите на инсулинска терапија пристапите се различни во зависност од моделот на инсулинска терапија и видот на инсулинот, па затоа се земаат овошни грицки во текот на денот.

  Само ако има потреба од ноќна ужина, тоа не треба да биде овошје. Со аналоген инсулин, овошјето се зема како кај моделот на таблета, веднаш по главниот оброк. И тоа со хумани инсулини, најмногу два часа по главниот оброк.

  Кога е најдобро да се конзумира овошје, веднаш после оброк или помеѓу два оброка и зошто?

  Како што претходно споменавме, распоредот на земање овошје се одредува според видот на медикаментозна терапија и механизмот на нејзиното делување кај пациент со дијабетес. Кај популацијата која нема дијабетес и нема отпорност на инсулин, овошјето генерално се препорачува помеѓу главните оброци, за најдобро да се апсорбираат хранливите материи од овошјето во организмот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img