Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Tuesday, June 6, 2023

More
  домаАгро ЗабаваЛикер од Банана - Рецепт за сите љубители на ова овошје

  Ликер од Банана – Рецепт за сите љубители на ова овошје

  Пред да подготвите ликер од банана дома, треба правилно да ги одберете бананите. Ова овошје се продава во текот на целата година и насекаде, па ако производот не ви одговара во најблиската продавница, немојте да бидете мрзеливи да појдете до следната.

  Бананата треба да е зрела – зелените ленти и тврдата пулпа ќе му дадат непотребна горчина на вашиот омилен пијалок. Сепак, не е неопходно да се земаат презреани плодови: црните елементи, дури и во форма на точки, ќе му дадат на ликерот расипан вкус и ќе го расипат мирисот. Иако кога јадете такво овошје, нема да почувствувате ништо слично.

  Ликер од банана

  Состојки:

  • 0,5 l алкохол
  • 0,2 l добар ликер од портокал
  • 200 гр шеќер
  • 0,5 кг излупени зрели банани
  • 3 каранфилчиња
  • 1 стапче цимет
  • 1 стапче ванила

  Подготовка:

  Исечете ги бананите, ставете ги во тегла, посипете ги со шеќер и прелијте ги со ликерот од портокал. Оставете на сонце 10 дена, потоа додадете кора од лимон, зачини и алкохол. Добро измешајте сè и чувајте го на темно место еден месец. Потоа се цеди, прво на сито, а потоа се филтрира додека содржината не стане чиста. Ставете го во шише и оставете да отстои уште два месеци пред употреба.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img