Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Friday, June 14, 2024

More
  домаАгро ВестиВо Виетнам е развиена вакцина против африканска свинска чума

  Во Виетнам е развиена вакцина против африканска свинска чума

  petel baner

  Виетнам разви вакцина против африканска свинска чума во соработка со Соединетите држави. Има за цел да стане првиот глобален извозник.

  Вирусот, кој инаку е безопасен за луѓето, ја десеткуваше популацијата на свињи во Виетнам во 2019 година. Милиони животни беа убиени по избувнувањето на епидемијата во Монголија, Камбоџа, Хонг Конг и континентална Кина.

  Како резултат на тоа, цената на свинското месо драстично порасна. Виетнам е најтешко погоден од болеста во Југоисточна Азија.

  – Производството и комерцијалната регистрација на вакцината е историски настан. Вакцина против свинска чума секако ќе произведеме за домашна превенција, а целта е и извоз – наведува заменик министерот за земјоделство и рурален развој, Фунг Дук Тиен.

  agrounik

  Сепак, официјалните лица не дадоа временска рамка за воведување на вакцината или каква било индикација за капацитетот на Виетнам да ја произведе во голем обем. Од 2020 година, виетнамските истражувачи работат со научници од Соединетите Држави на NAVET-ASFVAC.

  Колку е ефикасна?

  Земјоделскиот истражувачки институт на Министерството за земјоделство на САД испрати официјално писмо до Одделот за здравје на животните на Виетнам во кое потврдува дека вакцината NAVET-ASFVAC е безбедна и ефикасна.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Имунитетот од вакцината трае шест месеци.

  Официјалното овластување за продажба на Виетнам беше издадено на почетокот на јуни, а беа пуштени првите 600.000 вакцини. Ако се оди како што треба, вакцинацијата ќе биде дозволена низ Виетнам.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img