Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаситеДомашен мелем за сите кожни проблеми

  Домашен мелем за сите кожни проблеми

  petel baner

  Ви пренесуваме рецепт за растителен домашен мелем со додаток на пчелин восок кој е универзално средство за широка примена за многу кожни болести. Пчелин восок е незаменлива состојка во секој природен крем и има исклучително влијание на кожата.

  Потребни состојки за овој домашен мелем:

  • 25 гр сецкани суви цветови од невен
  • 25 гр сецкани суви цветови од ајдучка трева
  • 25 g сецкан сув корен од гавез
  • 25 гр сецкани суви листови од тегавец
  • 25 гр сецкани суви листови рузмарин
  • 5 dl маслиново масло
  • 1/4 чаша кокосово масло
  • 5 лажици изрендан пчелин восок

  Подготовка:

  1. Истурете ги исецканите билки во голема стаклена тегла и прелијте ги со маслиново масло, измешајте и затворете. Чувајте го на сончево место четири недели. Потоа процедете низ газа.
  2. Истурете го цеденото масло во лонец и додадете го восокот. Загрејте на пареа додека состојките не се соединат.
  3. Тргнете го лонецот од шпорет, додадете го кокосовото масло и промешајте.
  4. Истурете го мелемот во стаклени тегли и чувајте ги на темно и ладно место.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img