Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

8.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

More
  домаситеДали сте слушнале за масло од шипка?

  Дали сте слушнале за масло од шипка?

  Agrobot

  Шипката е лековито растение кое може да се користи за чај кој е исклучително вкусен, а масло од шипка е вистински еликсир на младоста.

  Ова масло е богато со витамин А и есенцијални масни киселини, а се користи за лекување на видливи знаци на стареење, лузни од акни и воспаление. Ѝ дава на кожата мекост, ја храни и хидрира.

  Се добива од плодот на шипката. Угледот на маслото датира од античко време кога го користеле Египќаните, Маите и Индијанците поради неговите лековити својства.

  Маслото од шипка е полно со антиоксиданси, витамини А, Ц и Е, фенолни соединенија, како и масни киселини кои помагаат во регенерација и подмладување на кожата.

  Корисни својства на масло од шипка

  1. Ја хидрира кожата

  2. Го заменува хидратантниот крем

  3. Го изедначува тонот на кожата

  4. Помага во заштитата од сонце

  5. Го забавува стареењето на кожата

  6. Го намалува воспалението

  petel baner

  7. Добро делува против акните

  8. Ја ублажува појавата на лузни

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  9. Ги ублажува стриите

  10. Работи совршено како основно масло

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img