Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

More
  домаАгро ЗабаваДали знаете што лекува медот?

  Дали знаете што лекува медот?

  Поранешните фармери, како и денес, целосно веруваат во лековитата моќ на медот при широк спектар на различни состојби, болести и повреди.

  Според општо верување, медот е храна и лек за речиси сите. Малку има храна во чии лековити моќи толку многу верувале поранешните фармери. Го препорачуваа за здрави и болни, млади и стари, за стекнување имунитет и зајакнување. Раните и повредите медот ги лечеше со облога од мед, а модерната медицина го знае неговото антисептично дејство.

  Витални и долговечни луѓе со добри нерви

  Може да ја исчисти и гнојната рана, а се смета за народен лек против чиреви, гастритис и чир на желудникот. Дејствува како диуретик и лаксатив, го зајакнува здравјето, го продолжува животот и ја одржува силата на умот и телото. Локалните селани верувале дека медот е подарок за луѓето од пчелите. Пчелите се сметаат за „чисти души“, за најневините суштества што постојат, па затоа се е лековито: полен, матична млеч, восок, дури и пчелен отров се користи како лек.

  Старите рани и лузни, поранешните пчелари ги лечеле со ставање пчели на болно место за да го боцкаат пациентот. Овој метод, според оние кои го користеле, делувал најмалку една година, а потоа постапката се повторувала. Пчеларите инаку се познати како витални и долговечни луѓе со добри нерви, а народот верувал дека тие карактеристики ги стекнале со редовна употреба на мед во исхраната. Посебно е важно една кафена лажичка мед наутро, пред секој оброк, со чаша вода или, почесто, една чаша ракија.

  Од најраните времиња, пчеларските земјоделски домаќинства уживале одредени привилегии во законите на нивните владетели. Медот бил пофален од античките грчки и римски лекари. Египетските лекари гордо истакнале дека нивните деца кои јадат мед имаат убави и здрави заби и непца, додека соседните народи користат шеќерна трска од која целосно си ги уништуваат забите. Античките противотрови содржеле мед како главна состојка.

  Производ кој не се расипува

  Несоница, разни нервни болести, раздразливост, кожни болести, егзема и туберкулоза на кожата нивните предци се обиделе да ги лечат со мед. Современата медицина ги потврди многуте пофалби што ги собрал од првите записи и од првите медицински искуства на човечкиот род.

  Тоа е производ кој воопшто не може да се расипе: археолозите пронајдоа целосно употреблив и вкусен мед стар илјадници години. Медовина, омилен пијалок на старите Словени и повеќето европски народи, меѓу другото се сметал и за средство за зајакнување.

  Од медот отсекогаш се правеле разни препарати за негување на убавина, се верува дека поволно делува на плодноста на двата пола, а има и цела паралелна усна литература во вид на раскази и вицови за наводното афродизијачко дејство. 

  На образите, на вратот

  Овој ценет производ зазеде важно место во народните култови. Бил подготвуван во обредни јадења. Во старата народна религија тоа било средство за заштита, особено за децата и младите, на кои постарите им дозволувале да се собираат на панаѓури и панаѓури само кога образите и челата им биле намачкани со мед „против магии“. 

  Свекрвата ја пречекувала снаата со мед кога ќе влезе во новиот дом. Медот се користи за подмачкување на вратите, заради напредок и богатство. Неизбежен е во љубовната магија: момчето – девојката, или девојката – дечкото треба само да се допрат со прстите натопени во мед и љубовта наводно ќе процвета и ќе биде слатка.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img