Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Thursday, December 7, 2023

More
  домаАгро советиГрадина во јули - Што е потребно за растенијата?

  Градина во јули – Што е потребно за растенијата?

  Agrobot

  Градина во јули – Многумина мислат дека со доаѓањето на летото престануваат сите градинарски работи, освен редовното полевање, бидејќи целата градина бујно цвета во лето.

  Тоа е далеку од вистината. Сега, кога се погриживте сите ваши растенија да го преживеат постуденото време и да растат непречено, треба дополнително да ги заштитите од она што им се заканува во текот на летото.

  Наводнување

  Ако одгледувате зеленчук во вашата градина, треба да го полевате повеќе од порано. Покрај тоа, би било пожелно да се наѓубри.

  Плевење

  Топлото време, особено ако дождовите се чести, го фаворизира развојот на плевелот, па затоа е неопходно плевење и мотика. Најдобро е да го направите ова неколку дена по дождот. По плевењето можете да ги прекривате и вашите растенија за да не расте плевелот понатаму, а за следното мулчирање можете да го оставите плевелот што штотуку сте го искорнале.

  Мулчираните градини се поздрави и поотпорни на суша, а исто така го спречуваат растот на плевелот.

  petel baner

  Засадување на брзорастечки култури

  Топлото време во јули е исто така погодно за брзо појавување на градинарски култури, па можете и да ги засадите. Копајте ја земјата и засадете ротквици или келераби. Јулското садење е добро и за ниски сорти на грав кои имаат кратка вегетација. Можете да засадите и зелка, кељ и карфиол, како и зелена салата која може да се сее секоја година.

  Уште еднаш нагласуваме дека е особено важно растенијата редовно да се наводнуваат.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Внимавајте на болести кај растенијата

  Доколку времето е дождливо, се зголемува ризикот од габични заболувања, што заедно со покачената температура создава идеални услови за брзо и непречено ширење на разни растителни болести. Најчесто во градината се разболува плодоносниот зеленчук, па следете ја појавата на болеста и реагирајте навреме.

  Цветовите се во полн цут, но не заборавајте дека е многу важно да се отстранат пренадуваните цветови на розите и другите повеќегодишни растенија. Наводнувајте ги и прихранувајте ги редовно. Обрнете внимание на појавата на болести, но и на лисните вошки. Ако ги забележите, постапете на време.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img