Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

More
  домаситеШто прави една смоква на ден за нашето тело

  Што прави една смоква на ден за нашето тело

  Многумина велат дека смоква е едно од најздравите овошја, а еве што прави само една на ден за нашето здравје.

  Порција од 80 g свежа смоква претставуваат приближно 2 овошки со средна големина. Само 30 g од ова сушено овошје е еквивалентно на 80 g свежо. Подолу се наведени 5-те најдобри придобивки што ги даваат смоквите за нашето тело и за нашето здравје.

  Ја забрзува работата на дигестивниот систем

  Смоквите често се препорачуваат за исхрана и за подобрување на функцијата на цревата, бидејќи делуваат како природен лаксатив поради високата содржина на влакна. Тие исто така имаат пробиотски својства, ги хранат цревните бактерии и одржуваат здрава цревна средина, што резултира со подобрување на варењето.

  Смоквите се богати со антиоксиданси

  Смоквите, особено свежите и зрелите, се богати со заштитни растителни соединенија наречени полифеноли. Овие соединенија имаат заштитни антиоксидантни својства, што значи дека го спречуваат кислородот да реагира со други хемиски соединенија и предизвикуваат оштетување на клетките и ткивата, што ги прави клучни за управување со оксидацијата.

  Го регулира крвниот притисок

  Многумина од нас конзумираат премногу сол што се наоѓа во преработената храна. Високиот внес на натриум може да доведе до недостаток на калиум, а оваа нерамнотежа може да доведе до висок крвен притисок. Исхраната богата со овошје и зеленчук, која вклучува свежи смокви, природно го зголемува нивото на калиум и затоа помага во регулирањето на крвниот притисок.

  Ги чува коските

  Смоквите се добар извор на минерали неопходни за коските, кои вклучуваат калциум, магнезиум и фосфор. Тие се особено богати со калциум, а некои студии сугерираат дека содржат 3,2 пати повеќе калциум од другите овошја.

  Помага во контрола на тежината

  Смоквите се природно богати со диетални влакна и полни со витамини и минерали. Затоа, тие можат да бидат корисен додаток во исхраната за подобрување на хранливата густина на вашата исхрана, а за возврат ќе ви помогнат да ја контролирате вашата тежина. Имено, храната богата со растителни влакна обезбедува чувство на ситост и може да го намали гладот ​​и желбата за храна.

  Важна забелешка: Употребата на лековити растенија и/или лековити делови од растенија е од информативна природа. Доколку имате здравствени проблеми, сте бремени или доите, задолжително прво консултирајте се со вашиот лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img