Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.9 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаситеЧаеви кои можат да бидат освежително здрав пијалок

  Чаеви кои можат да бидат освежително здрав пијалок

  petel baner

  Летните горештини знаат да бидат навистина неподносливи. Иако повеќето луѓе го сакаат летото, топлотниот удар никому не му одговара. Ова е време кога треба да се криеме во нашиот дом, да се разладиме со освежителни чаеви и да излегуваме само навечер (ако е можно).

  Природно е да посегнете по ладни пијалоци полни со мраз за да се разладите. Сепак, можеби треба да размислите за тоа. Имено, ладните пијалоци можат да го забават варењето, а верувале или не, треба да посегнете по растителни чаеви. Некои чаеви имаат разладни својства, така што можат да бидат многу корисни за време на летните горештини.

  agrounik

  Бозел

  Цветот од бозел има нежна арома, суптилен вкус кој ги лади и смирува нервите во телото. Придобивките од ова растение се корисни за болести поврзани со топлина кои често се појавуваат во лето. Топлината во телото се зголемува слично на топлината во куќата, што предизвикува замор на очите, главоболки, недостаток на концентрација и иритација на синусите. Бозелот е одличен помошник во борбата со горештините, токму затоа што помага при овие летни „симптоми“.

  Лимонова трева

  Идеално растение за исцрпен ум и недостаток на концентрација во текот на летото. Идеално растение за ублажување на последиците од стресот и смирување на нервите. Може да го олади и опушти вашето тело, особено ако овие симптоми се предизвикани од повремена анксиозност. Маслото од лимонова трева може да биде и одличен сојузник против летните горештини.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Роза

  Деликатниот, сладок мирис на ливчиња од роза. Од нив можете да направите прекрасен тоник за нервниот систем. Имено, ливчињата од роза помагаат да се отстрани вишокот топлина. Можете да додадете која било боја на ливчиња од роза (се додека се органски одгледани), тие ќе бидат одличен помошник во борбата против топлината. Секако, од нив можете да направите и вкусен чај.

  Хибискус

  Цвет богат со антиоксиданси кои имаат способност да го смират и разладат телото. Има благо киселкаст вкус кој навистина ќе ви се допадне. Чајот од хибискус може да помогне и во ублажување на стресот и анксиозноста. Да не зборуваме, неговата примамлива боја ќе ве натера да испиете неколку чаши.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img