Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Tuesday, May 28, 2024

More
  домаАгро ВестиХоландските фармери на нозе - блокираат автопати, истураат ѓубриво, палат слама

  Холандските фармери на нозе – блокираат автопати, истураат ѓубриво, палат слама

  petel baner

  Како што најавија, холандските фармери излегоа на улиците, со трактори, во комбајни, со крави, цистерни со кашеста маса и ѓубриво. Нивното Министерство за земјоделство не се откажува од своите барања.

  Холандските фармери ја продолжија својата кампања против политиката на владата за намалување на емисиите на азотен оксид и амонијак. Ова го доведува во прашање нивниот опстанок. Во понеделник, 27.06.2022 година, со трактори, но и со друга механизација ги блокираа пристапите до неколку автопати, или го успоруваа сообраќајот возејќи по една коловозна лента. На многу места поставија бали сено што полицијата се обидуваше да ги отстрани.

  https://twitter.com/i/status/1541387209848365056

  Протестите се уште не стивнуваат, а беше истакнато дека нема да застанат. Посочуваат дека идеологијата за заштита на животната средина поминала многу граници, како приватната сопственост и функционирањето на пазарот. Велат дека првенствено им се укинува индивидуалната слобода и одгледувањето имот.

  Ќе мораат да продаваат имоти? 

  За премиерот  Марк Руте , блокирањето на автопатите, заканите кон политичарите и другите опасни акции и заплашувања се неприфатливи.

  Тој посочи дека се дозволени протести, но не и за да се предизвика државата да не функционира. Вели дека ги разбира земјоделците кои се засегнати од новите мерки и кои немаат иднина во овој сектор. Тој ги коментираше и критичарите кои велат дека е невидлив во оваа криза и дека досега не зборувал. Тој нагласи дека е против оние земјоделци кои правеле проблеми на протестот.

  Како што знаеме, тамошната влада сака да ги намали емисиите на гасови за 40 отсто, а во околината на природните резервати дури 100 отсто во периодот до 2030 година. Тоа значи целосно затворање на голем број фарми или драстично намалување на бројот на добиток. Холандските фармери немаат друг избор освен да го продадат својот имот на државата. Многумина овој потег го гледаат како грабеж. За експропријација на земјиште се издвоени 7,5 милијарди евра .

  Пред Претставничкиот дом, сточарите донесоа две крави и прашаа: „ Која од овие две да се заколе?”

  Им го истресоа и ѓубривото

  Полицијата во Хугевен наметна казни за оние кои влегоа на автопатот и покрај забраната. Возачите се предупредени да ја приспособат брзината на возилото на движењето на трактори по автопатиштата, на сообраќајниот метеж и колоните возила.

  Група фармери влегле во природен резерват во Коренбургервен. Тракторите донесоа резервоари со кашеста маса и ѓубриво.

  https://twitter.com/i/status/1542000820778340352

  Пред 20 години, областа околу природниот резерват Ахтерхоек беше земјоделско земјиште, а сега е тампон зона. Земјоделците поставија знак и ја прогласија оваа област за територија на Германија, бидејќи во таа земја важат различни правила кога станува збор за емисијата на азот. Самата област се наоѓа во близина на границата со Германија.

  Министрите ги критикуваат протестите

  Осуда на протестот стигна од министерствата за земјоделство и министерството за природа и азот. Хенк Стагувер и Кристијан ван дер Вал беа експлицитни дека земјоделците мора да го почитуваат законот, им беше дозволено да протестираат, но не им беше дозволено да спроведуваат дејствија што го надминуваат законот.

  Портпаролката на министерството ја повика полицијата да интервенира, додека министерот за правда и безбедност Дилан Јесилгоз-Зегериус рече дека не може да им наметне на полицијата и на државното обвинителство што треба да направат. Тие што ќе излезат на автопатите и ќе го загрозат сообраќајот ќе бидат најстрого казнети во рамките на законот, велат тие. 

  Законодавците го олеснуваат законот?

  И покрај притисоците, земјоделците не се откажуваат. Така, оние од Саланд во Оверисел донесоа земја со кипер пред општинската зграда во Ријсен, барајќи општината да потпише дека е против најновиот закон за емисија на азот. Тие се заканија дека во спротивно ќе ја растоварат.

  „Тоа е единственото земјиште што можам да го добијам, бидејќи нема да се користи нашето “, рече фармерот за млеко Ринус Олбекинк од Холтен. 

  Покрај блокираните патишта, соборените дрвја, запалените бали сено од кои изби густ црн чад, упадот во имотот на министерот ван дер Вал и други активности, најавено е дека протестот ќе продолжи доколку не се прилагоди пристапот до азот.

  Agrobot

  Опозицијата го критикуваше напорот за спроведување на планот по секоја цена. Велат дека не се знае разорното влијание што ваквата политика може да го има врз економскиот, социјалниот и културниот поредок. Посочија дека Владата ќе потроши 25 милијарди евра за чистење на селата, а не и е грижа што ќе исчезнат илјадници фарми и какви последици ќе има врз руралните средини.

  Нема анализа на економското влијание

  На гласање беа ставени околу четириесет предлози со кои Претставничкиот дом се обидува да ја усогласи првичната идеја за намалување на емисиите на азот на министерот Ван дер Вол. Со цел да се приспособи, министерот за земјоделство Стагувер повика да се вклучат подобри изгледи за сточарите. Претставничкиот дом малку по гласањето ги приспособи своите барања, но суштината остана иста.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Главните критики што се слушнаа во текот на дебатата е недостатокот на анализа на економското влијание поради имплементацијата на ваков закон. Претставничкиот дом смета дека на регионите треба да им се даде поголема контрола кога е во прашање оваа тема, начинот на реализација и трошењето на буџетот. 

  И покрај протестите и различните акции, немаше судири меѓу полицијата и земјоделците. Полицијата информира дека на улиците има се помалку земјоделци, но нивните барања и постапки стануваат се порадикални.

  Протест на Холандските фармери

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img