Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Tuesday, June 6, 2023

More
  домаситеЛовор во борба против проширени вени

  Ловор во борба против проширени вени

  Ловор – Само малкумина знаат дека неговите листови освен што се користат во кујната, можат да бидат многу корисни и за нашето здравје.

  Листовите се користат за подготовка на одлично лековито масло кое има многу корисни својства за нашето здравје и можете да го подготвите дома.

  За што е корисен лист од ловор:

  • Го смирува нервниот систем
  • Го зајакнува имунолошкиот систем
  • Го намалува и стимулира процесот на потење
  • Ја подобрува менталната активност воопшто
  • Многу е корисен при болни зглобови и помага кај проширени вени

  Состојки за рецептот:

  • 30 грама ловорови листови
  • 250 мл маслиново масло 

  Инструкции за подготовка на масло од ловор:

  Исечкајте ги ловоровите листови и прелијте ги со маслиново масло. Смесата ставете ја во стаклено шише, затворете ја и ставете ја на темно место две недели.

  Протресете од време на време. По 14 дена, процедете ја течноста преку газа и префрлете ја во друг сад.

  Како да го користите:

  Пред употреба, загрејте и нанесете на болните места и масирајте.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img