Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаситеВанила - совршена за колачи, но и моќен Афродизијак!

  Ванила – совршена за колачи, но и моќен Афродизијак!

  petel baner

  Кога велиме ванила, повеќето од нас прво помислуваат на сладолед со овој вкус или слатки во кои се додава ова растение или неговата арома. Ванилата е еден од најпопуларните и најомилените, но и најскапите зачини во светот. Покрај тоа, тој е исклучително здрав и корисен за нашиот организам. Во остатокот од текстот дознајте зошто е толку добар.

  Со текот на времето, ванилата станува се поприсутна во алтернативната медицина. Мирисните мешунки се плод на орхидејата која расте во тропските шуми на Централна Америка. Постојат дури 150 видови, но денес се користат само два вида – „бурбон“ и „тахитска“ ванила. Ванилата била донесена во Европа од шпанскиот освојувач Херман Кортес во 1519 година.

  Модерните истражувања за примената на ванилата најчесто се фокусирани на нејзиниот мирис, нејзината најистакната карактеристика. Еден од нив заклучил дека хелиотропинот, мирис налик на ванила, најдобро го опушта и го намалува стресот на пациентите. Тестовите спроведени во болницата Сент Џорџ во Лондон покажуваат дека ванилата може да помогне при слабеење. Испитаниците беа залепени за нивната кожа со фластер што испушташе интензивна арома на ванила, а ефектот беше драстично намалување на внесот на слатка храна. Заклучокот е дека со силен мирис на ванила, апетитот за слатки значително се намалува. Кај индискиот народ од Тотонаците тој бил високо ценет како лек против отрови, белодробни заболувања и сифилис, поради што бил составен дел на многу медицински мешавини. 

  agrounik

  Ванила – Состав и лековитост

  Клучната состојка во зрното ванила е ванилин. Има и бројни траги од други соединенија како еугенол, капринска киселина, фенол, фенол етер, карбонилни соединенија, естри, лактони, алифатични и ароматични јаглехидрати и витиспиран.

  Екстрактот од ванила содржи мали количини на витамини од групата Б како ниацин, пантотенска киселина, тиамин, рибофлавин и пиридоксин, минерали како што се калциум, магнезиум, калиум, манган, железо и цинк.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ванилата помага при акни и проблематична кожа, ги ублажува симптомите на грип, а може да се користи и за мачнини за време на бременоста. Облогите од ванила даваат итно ослободување од забоболка и изгореници. Се верува дека ванилата може да помогне и при неправилни менструации. Нутриционистите претпоставуваат дека ванилоидот има благо антиканцерогено дејство. Освен тоа, ванилата е природен антиоксиданс, го зголемува либидото, ја ублажува напнатоста и стресот, помага при стомачни проблеми и мачнини за време на бременоста.

  Вистинска и лажна мешунка

  Зрното може да се користи двапати. По првата употреба, измијте, исушете и оставете во херметички сад. Ако додадете шеќер, ќе добие вкус на ванила. Погрижете се да ја пронајдете вистинската ванила, бидејќи само таа има целосна арома и лековити својства. Затоа, при купувањето, обрнете внимание на фактот дека мешунката е во црно-кафеава боја, сјајна и еластична. За жал, на пазарот има многу вештачки производи со арома на ванила.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img