Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Monday, March 20, 2023

More
  домаАгро ВестиВо Украина угинале околу 50.000 молзни крави

  Во Украина угинале околу 50.000 молзни крави

  Во зависност од текот на борбите и натамошниот развој на состојбите на окупираните територии, загубите на крајот на годината би можеле да надминат 100.000 молзни крави. Нема да има доволно храна за сите, па некои ќе мора да бидат еутаназирани.

  Според проценките на Украинската асоцијација на производители на млеко (АВМ), Украина изгубила околу 50.000 молзни крави веќе во првите три месеци од почетокот на руската агресија. Проценетата загуба е 136 милиони долари.

  Според директорката на АВМ, Ана Лавренјук, за strana.today, животните умреле не само поради активно војување, туку и поради расипана храна, глад, жед, несоодветно сместување или недостаток на ветеринарна грижа. Лавренјук стравува дека до крајот на годината ќе угинат уште 20.000 крави. Во зависност од текот на борбите што се водат во таа земја повеќе од четири месеци и натамошниот развој на состојбите на окупираните територии, загубите на крајот на годината би можеле да надминат 100.000 молзни крави. 

  Таа напомена дека Здружението секојдневно добива вести за угинување на крави. Исто така, има чести ракетни напади врз силоси за сточна храна. Украинскиот сточар Кеес Хуизинга често известува за ситуацијата на терен на социјалните мрежи. 

  Загинат добиток од шрапнели

  Од регионот Харков пристигнуваат информации дека државното претпријатие Експериментална фарма Кутузовка изгубила 400 крави по гранатирање. Седум дена претходно беше објавено дека компанијата Гусар изгубила 500 крави. Пред десет дена се зборуваше за гранатирање на регионот Суми, каде што беше оштетено едно од најдобрите претпријатија во заедницата Хлухив, која е меѓу првите 10 во Украина по производство и принос на млеко. „ Леташе ракета, фала богу што не експлодираше. Сепак, во близина имаше силни експлозии, па добитокот беше убиен од шрапнели “, рече Лавренјук.

  Дополнително, поради намалувањето на способноста на претпријатијата да се грижат за своите животни во регионите Харков, Миколаев, Керсон и Запорожје, можно е некои од кравите да мора да бидат еутаназирани. 

  Нема да има храна за целиот добиток

  „ Исто така, постои ризик компаниите да немаат време да подготват доволно храна за добитокот. Ќе бидат принудени да успијат некои од кравите, така што преостанатата храна е доволна за оние што остануваат “, го открива таа најлошото сценарио. и, како што вели, последната опција. „ Тоа е голема загуба на инвестиции, како и загуба на години работа на развојот на украинската млечна индустрија “ .

  Речиси 42 отсто од вкупното количество млеко се произведува во десет области кои моментално целосно или претежно се во зоната на борба и окупација. 

  Во тие региони производството се намали за половина. Бидејќи ниту условите за производство на западот од земјата не се оптимални, Лавренјук претпоставува дека оваа година залихите на млеко за индустриска преработка во делот од земјата што го контролира Киев би можеле да паднат на околу 2 милиони тони. Претходната година таа земја произвела 4,75 милиони тони. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img