Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Monday, July 15, 2024

More
  домаАгро Забава16 секојдневни активности како да изгубите калории

  16 секојдневни активности како да изгубите калории

  petel baner

  Секојдневни активности како што се бришење прашина, миење садови или работа со правосмукалка согоруваат калории исто како да вежбате кардио и тренинзи за сила.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Дали знаевте дека просечниот човек согорува 7% повеќе калории одејќи на меки отколку на тврди површини? Веруваме дека не сте знаеле дека со пеглање на алиштата или чистење на бањата, можете да изгубите ист број калории како да сте направиле 50 склекови.

  Ви ги претставуваме топ 16-те секојдневни начини за губење калории

  1. Пеењето под туш може да согори околу 20 калории по песна и за 3 испеани песни можете да изгубите 60 калории, како да сте се качиле на 100 скали.
  2. За време од 30 минути активен секс, можете да согорите до 180 калории, како да возите велосипед 15 минути.
  3. Со чистење на бањата 15 минути согорувате околу 100 калории, како да сте направиле 30 чучнувања.
  4. 10 минути смеење согорува помеѓу 20 и 30 калории, што значи дека со гледање комедија 2 часа, можете да изгубите околу 200 калории, како да сте вежбале со обрач 15 минути.
  5. Рачно перење алишта 20 минути ќе согори 80 калории, како да сте направиле 2 минути издржливост, популарна вежба која го обликува телото.
  6. Со туркање полна количка за пазарење половина час се согоруваат над 120 калории, како да сте имале 10 минути тренинг со умерен интензитет.
  7. По 7 дена, со миење садови по 15 минути секој ден, ќе изгубите 550 калории, како да сте испливале 2.000 метри.
  8. Со миење на прозорците еден час ќе изгубите околу 220 калории, како да сте правеле 60 склекови.
  9. Со чистење на подовите еднаш неделно можете да согорите 160 калории, како да сте удирале боксерска вреќа 10 минути.
  10. Ако потрошите еден час читајќи книга, ќе согорите и до 50 калории, како брзо да сте оделе 500 метри.
  11. Со пеглање час и половина се согоруваат околу 200 калории, како да сте играле зумба 20 минути.
  12. По 30 минути шетање со кучето, ќе изгубите околу 90 калории, како да сте правеле 40 стомачни.
  13. Со правосмукалка 40 минути губите 120 калории, како да тапкате на место 5 минути.
  14. Прегрнувањето со некого 60 минути може да согори до 70 калории, како да сте направиле 20 влечења.
  15. Ќе согорите повеќе калории седејќи на ладен отколку на топол бетон.
  16. Ако не спиете една ноќ, вашето тело ќе изгуби околу 160 калории, како да сте трчале 10 минути на лентата за трчање.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img