Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро ЗабаваЧетири трикови со лимон кои можете да ги користите секој ден

  Четири трикови со лимон кои можете да ги користите секој ден

  Она што можеби не е првото нешто што ни паѓа на ум кога зборуваме за лимоните е фактот дека тие се еден од најпрактичните и најразновидните кујнски алатки (особено кога станува збор за чистење). Еве четири трикови со лимон кои можете да ги употребите.

  На пример, четирите трикови со лимон кои можете да ги „научите“ подолу може да ви го олеснат животот и конечно да ве ослободат од разни хемикалии за чистење.

  Направете коцки мраз

  Едноставно направете коцки мраз од лимон користејќи го вашиот калап за мафини. Додадете парчиња лимон, потоа додадете вода и ставете го калапот во замрзнувач.

  Исчистете го фрижидерот

  Ослободете се од непријатниот мирис од фрижидерот за само неколку часа со овој едноставен трик. Сунѓерот за чистење натопете го во сок од лимон и едноставно ставете го во фрижидер.

  Продолжете го „рокот на траење“ на земјоделските производи

  Дали вашата понуда на овошје и зеленчук е често повеќе отколку што можете да изедете? Исцедете малку сок од лимон на јаболка, компири, круши или карфиол за да останат свежи подолго.

  Исчистете ја микробрановата печка

  Време е да ја исчистите микробрановата печка? Измешајте 1,5 шолји вода со 3 лажички сок од лимон, ставете го растворот во микробранова печка и вклучете го 5 минути. После тоа, едноставно избришете ја целата нечистотија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img