Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Tuesday, June 6, 2023

More
  домаАгро ВестиХоландската полиција пукаше во земјоделците кои протестираат

  Холандската полиција пукаше во земјоделците кои протестираат

  Холандија е во хаос поради протестите на земјоделците кои се бесни од плановите на владата. Дури и припадник на холандската полиција пукаше во земјоделците.

  Холандската полиција во вторникот вечерта застрела земјоделци кои возат трактори протестирајќи против плановите за намалување на емисиите на азот во северна Холандија. Како што соопшти нивната полиција, тие реагирале на „заканувачка ситуација“ кога земјоделците сакале да ја поминат блокадата за да излезат на автопатот во провинцијата Фрисланд и во таа прилика почнале да удираат со трактори во полициски возила. Физичката полиција преку соопштение соопшти дека удрила во трактор и дека нема повредени. Уапсени се три лица. Внатрешен истражител на холандската влада рече дека ќе ги разгледа настаните со оглед на тоа што полицијата употребила огнено оружје.

  https://twitter.com/i/status/1544609550782824449

  Зошто земјоделците протестираат?

  Холандските фармери протестираат против владините планови за намалување на емисиите на азотен оксид и амонијак произведени од добитокот. Во некои области дури до 70 проценти до 2030 година.

  Вака изгледа СЛОЖНИОТ протест на холандските земјоделци!

  Холандската полиција

  Како што е наведено, емисиите на азотен оксид и амонијак произведени од добиток (во урина и измет) мора да се намалат во близина на природните области кои се дел од мрежата на заштитени живеалишта за загрозени растенија и диви животни кои се протегаат низ 27 земји на Европската унија. Земјоделците се предупредуваат дека мора да се прилагодат или да се соочат со можно затворање на нивните фарми.

  „Искрената порака е дека не сите земјоделци можат да ја продолжат својата работа, а оние што ќе ја продолжат веројатно ќе мора да се занимаваат со земјоделство на поинаков начин“, соопшти холандската влада овој месец.

  Имено, Холандија е позната по интензивното земјоделско производство и чувањето на голем број добиток на мали површини. На плановите и предупредувањата на владата земјоделците одговорија со протести, блокирајќи ги супермаркетите, патиштата и дистрибутивните центри. Тие велат дека се неправедно обвинети како загадувачи и дека другите индустрии, како што се воздухопловството и градежништвото, исто така придонесуваат за емисиите, но имаат помалку строги правила.

  Вака изгледаат маркетите во погодените области (едноставно е – нема земјоделци, нема храна)

  Велат и дека Владата не им дава јасна слика за нивната иднина поради предложените реформи. Холандските земјоделци тврдат дека другите земји на ЕУ не ја ограничуваат земјоделската индустрија толку строго како Холандија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img