Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро ВестиБил Гејтс повторно купува земја

  Бил Гејтс повторно купува земја

  Бил Гејтс повторно купува земја – Јавниот обвинител ја истражува законитоста на откупот, а населението испрати масовни претставки.

  Бил Гејтс , најголемиот сопственик на земјоделско земјиште во САД, не мирува. Аграреуте наведува дека додека купува друга фарма, револтираните луѓе се прашуваат дали ова е уште едно прекршување на законот.

  Станува збор за 2.100 хектари земјоделско земјиште во Северна Дакота што го купила компанија поврзана со контроверзниот милијардер. По масовните поплаки од жителите, реагираше државниот обвинител.

  Канцеларијата на јавниот обвинител во Северна Дакота испрати писмо до Red River Trust во кое го известил управникот Питер Хедли за правилото од ерата на Големата депресија што им забранува на одредени корпорации и фондови да купуваат фарми и добиток во државата.

  „Нашата канцеларија треба да потврди како вашата компанија ја користи оваа земја и дали таа употреба исполнува некој од законските исклучоци “, напиша во писмото државниот обвинител на Северна Дакота, Дру Вригли.

  Купената земја се наоѓа на околу 80 километри од канадската граница

  Купената земја се наоѓа на околу 80 километри од канадската граница, а сопственик била компанија за одгледување компири. Реакцијата на јавноста на веста за купувањето беше главно негативна, рече Даг Геринг, комесар за земјоделство на Северна Дакота.

  Тој изјави дека добил многу повратни информации низ државата и дека луѓето се многу вознемирени поради случајот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img