Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро ВестиSWE објави прогноза до крајот на летото.

  SWE објави прогноза до крајот на летото.

  SWE објави прогноза до крајот на летото. На делови од Европа им претстои топлотен бран и суша. Температурите над нормалата продолжуваат на јужната половина од нашиот континент.

  По освежувањето и падот на температурите, веќе оваа недела ни се враќаат жештините, без врнежи, но и топлотен бран кој би можел да трае до почетокот на август, прогнозира метеоролошката служба на Severe Weather Europe, која објави прогноза до крајот на летото за Европа. 

  Топло и суво 

  SWE користи еден од најсигурните модели на прогноза за долгорочни прогнози, ECMWF, според кој натпросечно топло и суво време треба да продолжи над јужните делови до септември.

  Тие наведуваат дека над Европа гледаат неутрална област над северозападните региони под зоната со низок притисок. Над нормалните температури продолжуваат на јужната половина на нашиот континент, под зоната со висок притисок. Кога станува збор за суша, на југ ќе биде потешка од вообичаеното за овој период од годината. Спротивно на тоа, повлажни услови под влијание на зона со низок притисок ќе преовладуваат над северниот дел. 

  Слични прогнози ќе бидат направени за голем дел од централниот и јужниот дел на САД.

  Треба да се напомене дека ниту еден систем за долгорочно/сезонско прогнозирање не може да биде целосно доверлив и дека само ги предвидува трендовите во зависност од тоа како се развиваат временските обрасци. 

  Се закануваат шумски пожари 

  Новиот топлотен бран веќе ја зафати цела Шпанија, каде очекуваат температури уште повисоки од јуни. „ Тоа е придружено со повисоки ноќни температури и многу високи вредности во областите каде што тоа не е вообичаено. Дури 40 степени се забележани во Бургос или Паленсија “, рече  Рубен дел Кампо, портпарол на тамошната Државна метеоролошка агенција АЕМЕТ. 

  Тој вели дека таму температурата ќе достигне 46°С, јавува Антена3 .  

  Заедно со Шпанија, вакво време се очекува и во Португалија и на северот на Италија, која со недели се бори со невидена суша. Југот на Европа е се позагрозен од шумски пожари кои веќе изгореа стотици хектари, а со доаѓањето на топлотниот бран ризикот се зголемува. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img