Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаситеСаси вода - Го чисти телото и помага при слабеење

  Саси вода – Го чисти телото и помага при слабеење

  Саси вода – Повеќето од нас би сакале да ослабат барем неколку килограми. Не е чудно што сега целиот интернет е полн со секакви чудесни рецепти, магични еликсири, магични диети за слабеење.

  Сепак, мора да разберете дека кон сè треба да се пристапи паметно, особено ако се однесува на вашето здравје.

  Важна компонента за правилно и рационално слабеење е употребата на потребната количина на вода.

  Би сакале да ве потсетиме дека возрасен човек треба да пие од 1,5 до 2 литри чиста вода дневно (најдобро е да се придржувате до пропорцијата со стапка од 30 ml течност на 1 кг телесна тежина). Исто така, треба да се напомене дека првите 1,5 литри мора да се испие пред 16:00 часот.

  Ви пренесуваме рецепт за супер пијалок на база на обична вода, кој помага во обликување на фигурата, отстранување на токсините од телото и нормализирање на активноста на гастроинтестиналниот тракт.

  Саси вода за прочистување на телото

  Овој витамински пијалок го добил името по Американец по име Синтија Сас, кој го измислил рецептот за чудесниот еликсир. Овој заживувачки шејк е исклучително популарен кај милиони жени ширум светот бидејќи тие гледаат одлични резултати по неговото користење.

  • 2 литри чиста (изворска, филтрирана или флаширана вода за пиење)
  • 1 лажица излупен и рендан корен од ѓумбир
  • 1 краставица
  • 10-12 листови нане
  • 1 среден лимон

  Подготовка

  1. Краставицата и лимонот исечкајте ги на тенки кришки, излупете го коренот од ѓумбир и изрендајте го додека не стане кашест. Измешајте ги сите состојки и наполнете со потребната количина на вода.
  2. Се препорачува претходно рачно да се скинат листовите нане.
  3. Добиениот пијалок го ставаме на долната полица од фрижидерот 10-12 часа (идеална опција е да го подготвите коктелот навечер и да го оставите преку ноќ).

  Ако сакате, водата може да се филтрира. Наутро на празен стомак, треба да пиете чаша вода, а остатокот – во текот на денот.

  Многу е важно:

  Пијалокот не може да се чува на топло место – ги губи сите корисни својства.

  Сите кои го пробале овој пијалок исто така забележуваат дека тој совршено ја намалува жедта, има заживување, освежување и тонирачки ефект.

  За промена, можете да се обидете да додадете не само лимон во водата, туку и мандарина или портокал, како и неколку листови жалфија.

  Дополнително, се препорачува овој напиток да се пие во рок од 4 дена пред да започнете со каква било диета – совршено го стимулира телото, го забрзува метаболизмот, што обезбедува побрз процес на слабеење.

  Пиењето саси вода не се препорачува за оние кои имаат алергии или контраиндикации на некоја од состојките на освежителниот коктел. Исто така, треба да биде ограничена во употреба за оние кои страдаат од бубрежна инсуфициенција или акутни заболувања на гастроинтестиналниот тракт. Не заборавајте да се консултирате со лекар!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img