Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Friday, December 8, 2023

More
  домаситеДали знаевте дека чај од липа правилно се подготвува само вака?

  Дали знаевте дека чај од липа правилно се подготвува само вака?

  Agrobot

  Чај од липа е познат како многу лековит, одличен антиоксиданс и како напиток кој го зајакнува имунитетот. Сепак, правилно подготвен е само на еден начин. Во остатокот од текстот дознајте како.

  petel baner

  Чајот од липа е исклучително здрав и се користи уште од античко време за ублажување на бројни заболувања. Лекарите го сметаат за еден од најздравите пијалоци, бидејќи содржи различни витамини и минерали.

  Исклучителен е како антиоксиданс и за зајакнување на имунитетот. Ги регулира проблемите со варењето, одличен е против стрес, а може да го користат и деца.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Чајот од липа е благ релаксант, особено ефикасен за нервна напнатост и анксиозност. Истражувањата покажаа дека позитивно влијае на расположението и го намалува притисокот врз срцето. Освен тоа, има силно антиинфламаторно дејство и лекарите препорачуваат да се користи при болки во мускулите и болести на зглобовите, како и при воспаление на крвните садови и на респираторниот тракт. Ги ублажува симптомите на настинка и грип и ја намалува покачената телесна температура.

  Правилна подготовка на чај од липа

  Она што е специфично за подготовката на овој чај е тоа што за оваа намена се користат само цветови, а никако листови липа. Цветовите содржат голема количина на антиоксиданси и активни состојки, вклучувајќи фитохемикалии, флавоноиди, кумарин и кверцетин. Покрај тоа, цвеќињата имаат многу есенцијални витамини и минерали кои го одржуваат човечкото тело во добра форма. Вака подготвен чај ќе има најдобар ефект врз вашето тело.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img