Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиТанкер со руско ѓубриво плови кон САД: Ќе се зголеми извозот

  Танкер со руско ѓубриво плови кон САД: Ќе се зголеми извозот

  petel baner

  Танкер со руско ѓубриво, 39.000 тони раствор на уреа амониум нитрат плови кон Њу Орлеанс. Русија бара нови места за извоз на ѓубрива.

  Танкер со руско ѓубриво од Русија наскоро ќе пристигне во САД. Според извори и податоци за следење на бродот во последните денови, ова е новитет што го објави Ројтерс.

  Ублажување на кризата? 

  Со овој потег во време на широко распространета загриженост дека глобалните цени на ѓубривата ќе бидат превисоки, Вашингтон, ја ублажува кризата, недостигот и ги ограничува цените на храната. 

  Станува збор за 39.000 тони раствор на уреа амониум нитрат. Натоварен е брод во Санкт Петербург, кој плови кон Њу Орлеанс.

  Agrobot

  Портпаролот на Стејт департментот истакна дека САД не санкционирале храна или земјоделски производи од Русија. „ За разлика од руската влада, не е во наш интерес да ја користиме храната како оружје за да создадеме хуманитарна криза што ќе влијае на ранливото население “, рече тој.

  Го прошируваат извозот 

  Извозот на минерални ѓубрива од Русија би можел да се зголеми. Владата, на барање на Руската асоцијација на производители на ѓубрива (РФПА), ја разгледува можноста за зголемување на бројот на контролни пунктови преку државната граница со цел да го прошири извозот на оваа стока, објави таму Националната агенција за рејтинг (НРА).

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Руските производители ја намалија употребата на балтичките пристаништа во последниве години. RFPA претходно побара да се дозволи извоз преку пристаништата Темрјук и Кавказ (Краснодарски регион). Капацитетот на Темрјук е 5,8 милиони тони годишно, додека капацитетот на пристаништето Кавказ е 27,5 милиони тони.

  RFPA предложи да се прошири списокот со вклучување на пристаништето Находка (Ограничен регион), 20 железнички линии и 10 патни контролни пунктови.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

   

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img