Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Tuesday, March 28, 2023

More
  домаАгро советиКако да го зачувате зеленчукот и овошјето во градината за време на...

  Како да го зачувате зеленчукот и овошјето во градината за време на суша

  Летото и сушата одат рака под рака. Сведоци сме дека брановите на екстремните температури стануваат подолги, што доведува до тоа сликата на некогаш убавата градина да стане кафеава и сува. Дали може да се зачува и спаси? Секако дека може, а еве како да го зачувате зеленчукот и овошјето во градината.

  Како што времето станува потопло, градините побрзо се сушат и бараат повеќе внимание. Оваа година сите сме сведоци на силна суша, а овие совети можат да ви помогнат.

  Жолтите листови не мора да значат дека растението е мртво и дека не можете да му помогнете. Прво, проверете ги стеблата за знаци на живот. Ако се флексибилни и силни, потенцијално можете да го оживеете растението. Меѓутоа, ако стеблата се суви и се скршат – растението е мртво.

  Што можете да направите?

  Прво, одолејте на нагонот да го исечете овенатото растение. Некои растенија кога страдаат од суша мируваат и изгледаат како да се мртви. Ако растението е навистина мртво – отстранете го од градината.

  Правилно наводнување

  Почнете полека и обилно да полевате, за водата длабоко да навлезе. Најефективниот начин на наводнување е бавниот и постојан проток кој оди директно до зоната на коренот. Едно или две темелни полевања се многу подобри од честото и лесно прскање.

  Растенијата се разликуваат по тоа колку добро се способни да го толерираат стресот од суша. Зеленчукот е особено тешко да се одржи во живот за време на долготрајна суша. На пример, доматите и гравот бараат редовно наводнување и нема да толерираат долги периоди без доволно влага.

  Што се однесува до дрвјата или грмушките, прво наводнувајте ги младите растенија, а потоа оние кои се во земја 2-5 години. Исто така, наводнувајте мали дрвја.

  Вода рано наутро. Растенијата апсорбираат најмногу вода во тој период од денот. Ако ги полевате наутро, ќе го намалите испарувањето и можноста за габични заболувања.

  Мулчирање

  Прекријте околу растенијата за да ја зачувате влажноста на почвата и умерената температура на почвата. Пожелно е да се користи органска прекривка, како што се сено, слама. За време на топлотни бранови или суша, светлата прекривка ќе ја рефлектира сончевата светлина и на тој начин ќе помогне да се излади почвата.

  Ѓубрење и контрола на плевелот

  Избегнувајте употреба на ѓубрива за време на суша. Солите можат да ги изгорат корените. Контролирајте го плевелот. Тие се натпреваруваат со растенијата за влага и хранливи материи.

  Оптимизам

  За време на топлите денови, различните градинарски култури може да изгледаат изнемоштени, но навечер тие треба да се вратат во живот. На тој начин тие штедат енергија во најтоплиот дел од денот. Прошетајте во градината навечер. Растенијата кои продолжуваат да изгледаат изнемоштени сигнализираат дека нешто друго не е во ред со нив. Обрнете посебно внимание на доматите чии листови се сушат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img