Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

More
  домаАгро ВестиХоландија - 11.200 фарми ќе престанат со работа

  Холандија – 11.200 фарми ќе престанат со работа

  Протестите на холандските фармери продолжуваат, а тие добија поддршка од Канада, Австралија и Италија. Не мируваат ниту Полјаците. Голем број фарми ќе престанат со работа.

  Протестите на земјоделците во Холандија не се завршени, а проблемите што ги започнаа се уште се актуелни. Во знак на поддршка, населението го поставува холандското знаме наопаку покрај патиштата и на мостовите, што стана знак на протест.

  За време на викендот, во Најмеген се одржа четиридневниот меѓународен настан Четиридневни маршеви, а фармерите им поделија сирење, јајца и млечни производи на учесниците. Но, тие не се појавија на целта бидејќи судски им дозволија само педесетина демонстранти и еден трактор, иако најавија пристигнување на 500 од нив. 

  Организацијата на млади земјоделци во Фрислан, АЏФ, во саботата имаше акција на пазарот во Херенвен, а нивната цел беше да ги запознаат граѓаните за проблемот. Донесоа две крави. Риа 871, пет и пол години и Лида 803, повеќе од осум години. На придружните плакати, информации за тоа колку години имаат, колку млеко имаат дневно, како и бројот на телиња што ги родиле. Сограѓаните беа прашани која од овие две е вишок.

  Нема земјоделци, нема храна!

  Претставници на организациите на одбранбените сили на фармерите (FDF) патуваат во Полска за да разговараат за кризата во Холандија. Во Варшава ќе се сретнат со министрите за земјоделство и рурален развој и правда, како и со бројни организации.

  „Тие се плашат од последиците од Зелениот договор во нивната земја “, рече во четвртокот водачот на ФДФ, Сиета ван Кеимпема. Полска сака да знае дали Холандија ги почитува европските правила. Таа изјави дека сегашната политика на холандската влада за експропријација на земјиштето нема правна основа и ги крши правилата. Од организацијата соопштија дека добиле повеќе покани за посета.

  Земјоделците во таа земја се борат со многу проблеми. И таму протестите се редат еден по друг. Тие укажаа на проблемот со недостиг на откуп на јаболка , евтино жито од Украина , недостиг на шеќер во времето на презимување, уништување на сточарството и земјоделството воопшто. 

  Поддршка дојде од Канада. Во оваа земја премиерот Џастин Трудо претстави нов климатски план за намалување на емисиите на азот за 30 отсто. Ова може да доведе до затворање на многу фарми. Таму демонстрантите се собраа пред холандскиот конзулат и извикуваа: „Нема земјоделци, нема храна!“

  Поддршка испрати и Доналд Трамп, поранешниот претседател на САД.

  Имаше протести и на италијански земјоделци. Над 2.000 од нив се упатија со 700 трактори кон градот Катанзаро, седиштето на истоимената провинција. 

  Бројот на холандски говеда ќе се преполови

  Органот објави детали за намалената количина на емисии на азот потребни за заштита на повеќе од 150 природни резервати. Земјоделскиот сектор е најмногу на удар, а бројот на добиток треба да биде речиси преполовен.

  Најважните прашања за намалување на емисиите на азот остануваат неодговорени. Во објавените документи Владата не ги дала одговорите кои ги мачат производителите. Спротивно  на тоа, Министерството за финансии објави свои пресметки кои велат дека на земјоделците им се наметнуваат построги барања за азот отколку што е потребно. Тие сметаат дека целта би се постигнала со намалување на емисиите за 30 килотони, наместо предложените 40 килотони. Според досегашните планови, 11.200 фарми ќе престанат со работа, а уште 17.600 ќе треба значително да го намалат својот добиток.

  Претставниците на земјоделските организации стравуваат дека овој сектор целосно ќе исчезне доколку владата остане на своите планови. Целта на новиот закон за климата е да се оданочуваат деловните активности кои испуштаат азот како резултат на тоа, за да се зачува животната средина – Доколку Собранието донесе ваков закон, тоа ќе резултира со гладување. Првенствено ќе се намали количината на сточна храна, а тоа ќе резултира со поскапување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img