Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаАгро ВестиПченката поскапа од пченицата

  Пченката поскапа од пченицата

  Пченката поскапа од пченицата – Цените на житариците повторно пораснаа. Еден тон пченка на берза е 357 евра. Причината е одбивањето на Египет да купи украинска пченица.

  Оваа недела цените на житото нагло пораснаа и покрај постигнатиот договор за деблокирање на пристаништата на Црното Море. 

  Египет, најголемиот увозник на жито, откажа голема пратка жито од Украина. Ова предизвика раст на цената на пченицата, која се тргуваше за 343 евра за тон, а договорите за пченка во еден момент пораснаа на 357 евра за тон.

  По долго време пченката e поскапа од пченицата, пренесува Agrarheute.

  Египет бара други добавувачи

  Египет ги откажа договорите за вкупно 240.000 тони украинска пченица. Околу 85 отсто од увозот на таа земја доаѓа од регионот на Црното Море. По сите проблеми со купопродажниот договор и неможноста за испорака, очигледно е дека се бараат други добавувачи како Русија, Франција, Романија и Германија за да се зголемат стратешките резерви.

  Според прогнозата на USDA, египетскиот увоз во последната маркетинг 2021/2022 година бил 11,5 милиони тони. Во новата сезона очекуваат 11 милиони тони.

  На блокираните бродови им недостасуваат морепловции

  Околу 80 бродови се заглавени во украинските пристаништа на Црното Море, а во моментов има недостиг на персонал за да ги врати во употреба. Голем број морнари беа евакуирани кога започна конфликтот. Во украинските пристаништа има околу 2.000 морнари од целиот свет на 94 бродови.

  Првите пратки украински жито теоретски би можеле да ги напуштат пристаништата на Црното Море за неколку дена, според договорот постигнат со посредство на ОН. Проблемот е што малкумина морнари ќе сакаат да патуваат во регионот додека не го видат безбедниот премин на првите бродови што ќе се водат околу морските рудници.

  Досега седум бродови се погодени од ракети, а два се потонати. Црноморскиот регион е прогласен за ризична зона, што ги зголемува трошоците.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img