Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

2.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

More
  домаАгро советиШто ќе се случи ако зрелиот кромид не се отстрани од земјата

  Што ќе се случи ако зрелиот кромид не се отстрани од земјата

  Често се поставува прашањето дали зрелиот кромид повторно ќе порасне и ќе ја добие целосната големина на главата, ако случајно или намерно не се извади од земјата, туку остане во неа за да презимува. Еве го одговорот.

  Многу хоби градинари не го вадат целиот принос од зрелиот кромид од земја поради различни причини. Една од нив е недостатокот на време. Токму кога е време да се извлече кромидот или лошите временски услови. Луковиците од кромидот потоа се целосно суви и многу е тешко да се види точно каде е секоја главица.

  Освен жалењето, веднаш следува прашањето: што ќе биде со кромидот, дали повторно ќе порасне, може ли да се засади нешто друго на тоа место?

  Можно е да се појават три ситуации. Некои ќе изгнијат, а некои ќе почнат повторно да растат напролет, но многу брзо ќе влезат во фазата на цветање. Сепак, тоа значи дека напролет ќе имате млад млад кромид без да го засадите.

  Третата работа што може да се случи е дека луковицата ќе се подели и секоја ќе може да произведе млад кромид. Затоа е најдобро да ги ископате во рана пролет, штом почвата ќе почне да се одмрзнува и ќе изникнат никулци од почвата. Ако тоа се случи, поделената луковица треба да се одвои со рака и секој дел може повторно да се засади.

  И овде акцентот е ставен на потрошувачката на младиот кромид. Овие растенија ќе почнат да цветаат доколку продолжат да растат. Ако чекате растението да процвета, тоа ќе ја насочи целата своја енергија на развојот на цветот, а не на развојот на луковицата. Ако сакате да одгледувате кромид со целосна големина, мора повторно да го засадите од младо лукче или да посеете семе. Кога садите, погрижете се да оставите доволно простор за да се развијат луковиците.

  Кога треба да се извади кромидот

  Едно од честите прашања е кога е вистинското време за отстранување кромид. Кромидот се отстранува од земјата кога листовите почнуваат да ја менуваат бојата од зелена во жолта, односно ќе почнат да паѓаат и да се сушат. Некои одгледувачи чекаат половина од листовите да пожолтат и да паднат, а потоа да ја отстранат целата култура. Некои чекаат уште подолго.

  Сепак, не мора да го отстранувате зрелиот кромид од земјата. Не сите растенија ќе имаат половина од листовите во исто време пожолтени. Бидејќи растенијата не растат рамномерно, некои се развиваат побавно од другите, можете да ги оставите во земја уште неколку недели, што ќе резултира со поголеми главици.

  Ако се случи да има дождлив период во моментот на берење кромид, најдобро е да почекате да се исуши почвата. Ова многу ќе ви ја олесни работата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img