Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Monday, October 3, 2022

More
  домаАгро ЗабаваТрик за највкусна варена пченка

  Трик за највкусна варена пченка

  Постојат неколку начини да подготвите варена пченка, но само еден ќе остане во неповторливо сеќавање – оној што се готви во кремаста купка со млеко и путер.

  Овој начин на готвење пченка е популарен во средниот запад на Соединетите Американски Држави и гарантира дека секое зрно пченка ќе биде меко, слатко и сочно.

  Состојки за варена пченка:

  • 5 кочани млада пченка
  • 1 литар вода
  • 200 мл млеко
  • 115 гр путер
  • 1 лажичка сол

  Подготовка на варена пченка:

  1. Исчистете ја пченката и пресечете ја на половина.
  2. Загрејте вода во големо тенџере.
  3. Кога водата ќе зоврие, додадете млеко и путер.
  4. Посолете ја купката и додадете парчиња млада пченка.
  5. Делумно покријте го тенџерето и варете ја пченката околу десет минути или додека зрната не омекнат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img