Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Tuesday, March 28, 2023

More
  домаАгро ВестиШвајцарија даде зелено светло за отстрел на два волка, предводници на глутница

  Швајцарија даде зелено светло за отстрел на два волка, предводници на глутница

  Морале да дејствуваат откако глутница волци нападнале крава и сериозно ја повредиле, принудувајќи ги на еутаназија.

  Волците кои напаѓаат добиток беа нападнати од швајцарскиот кантон Грисонс, кој даде зелено светло за отстрел на два млади волка.

  Ројтерс објави дека нивната глутница, покрај традиционалниот плен како овци и кози, почнале да напаѓаат и крави кои паселе.

  Трн во око на земјоделците

  Кантонските власти соопштија дека морале да дејствуваат откако глутница волци нападнала крава и и нанела тешки повреди. Ова ги принудуило на еутаназија. Ова се случи само неколку дена по претходниот напад во областа.

  Одлуката дојде во центарот на вниманието на националната дебата за тоа како да се справи со повеќе од 100 волци во Швајцарија. Нивниот заштитен статус е трн во окото на сточарите кои сакаат да ги заштитат своите стада.

  Отстрел на водачите на таа глутница

  Сојузните власти мораа да одобрат таква одлука, а тамошниот закон предвидува дека таа може да се изврши само по напад на одреден број говеда и откако водачот на глутницата ќе добие потомство, што се применува во овој случај.

  Во 2020 година на референдум Швајцарците одлучија да не ги олеснуваат мерките за убивање волци. Тогаш беа забележани разлики во ставовите на гласачите од урбаните средини кои сакаат да ги заштитат дивите животни и оние од руралните средини кои треба да се справат со овој проблем.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img