Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаАгро советиГрадина во август: За есенска берба, посејте уште една тура тиквички, моркови,...

  Градина во август: За есенска берба, посејте уште една тура тиквички, моркови, блитва

  petel baner

  Градина во август – Високата температура и недостатокот на влага во почвата се факторите кои го диктираат сеидбата на зеленчукот во овој месец. Што може да се сее?

  И додека многумина ќе помислат дека август е месец во кој само береме плодови од градината, поискусните градинари знаат дека тоа е идеално време за сеидба на одредени градинарски култури.

  Проблемот што може да се појави е недостатокот на влага во почвата и претерано високите температури. Наводнувањето и изборот на видот и сортата ќе ви помогнат да уживате во млад, свеж зеленчук во текот на есента. За ‘ртење, никнување и почетен раст, неопходно е да се обезбеди наводнување.

  Нова сеидба

  Ова е месец на берба, но и време кога отстрануваме многу посеви од леите бидејќи ја завршиле сезоната на растење. Така добиваме простор за нова сеидба.

  Одредени видови може да се посеат веќе на почетокот на месецот, а за некои е подобро да се чека втората половина, кога температурата ќе падне.

  Прекумерната температура на воздухот и почвата може да го спречи ‘ртењето и никнувањето на семето, без оглед на содржината на влага. На ова особено се чувствителни морковите и разните салати.

  Покрај нив, време е да се посее и рукола, растителен зеленчук, магдонос, кинеска зелка, кромида, цвекло, блитва, зелје, спанаќ, разни репа и тиквички.

  agrounik

  Влагата и кратката вегетација се важни фактори

  Морковите и магдоносот се видови кои имаат мали семиња и тврда мембрана. Подобро е да се сее кога температурата на воздухот е под 30ºC. Нивната чувствителност се рефлектира во лесното сушење на микробот. Сеидбата е невозможна без доволно влага во почвата, а уште подобра опција е да се навлажнат хартиени кеси и да се покријат посеаните леи. Влажната хартија ќе спречи сушење на почвата и семињата за време на фазата на ‘ртење. Кога ќе видите дека растенијата почнале да се појавуваат, отстранете ја влажната хартија за да им овозможите да растат.

  Блитвата е многу благодарна за одгледувањето во овој момент, бидејќи за кратко време ќе биде подготвена за берба. Истото е случај и со разни салати. За зелените салати изберете сорти што се наменети за сеидба во текот на есента, бидејќи во спротивно можат брзо да влезат во формирање на цвет.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Изборот на сортата ќе биде пресуден и за тиквичките. Изберете ги оние кои имаат кратка сезона на растење до два месеци. Тие можат да се посеат директно во земјата или да се одгледуваат од садници.

  Сеидбата во два до три наврати се покажа како доброа што обезбедува континуирана берба.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img