Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024

More
  домаАгро советиБанани во фрижидер - добра или лоша идеја

  Банани во фрижидер – добра или лоша идеја

  petel baner

  Иако луѓето обично ги чуваат во садови со друго овошје, банани во фрижидер можеби не е најдобриот начин за нивно складирање.

  Нутриционистот д-р Тамика Симс тврди дека бананите треба да се чуваат во фрижидер кога се зрели.

  Може да се чуваат на кујнскиот пулт додека не созреат, а потоа со ставање на банани во фрижидер ќе им го продолжите рокот на траење додека кожата не поцрни“.

  Agrobot

  Според нејзиното мислење, кога бананата ќе биде зрела, можете да ја ставите во кеса за замрзнување, па да ја замрзнете и потоа да трае и до еден месец.

  „Бананите во продавниците не се чуваат во фрижидери. Прерано ставање во фрижидер може да предизвика горчлив вкус, промена на бојата и не зреење“, велат од американското Министерство за земјоделство.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Доколку кората од банана е оштетена, најдобро е да ја фрлите, забележува американскиот Центар за контрола и превенција на болести.

  „Ова може да значи дека е расипана и дека плодот може да биде контаминиран со микроби. Фрлете и банана која е црна, премногу мека или има непријатен мирис“, додаваат тие.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img