Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

17.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

More
  домаАгро ВестиПрвиот брод со украинско жито отплови од Одеса

  Првиот брод со украинско жито отплови од Одеса

  Petel.mk

  Првиот брод со украинско жито го напушти украинското пристаниште Одеса и исплови за Либан. Станува збор за бродот „Разорни“, кој плови под знамето на Сиера Леоне, соопшти во понеделник турското Министерство за одбрана.

  Бродот го напушти пристаништето во понеделник наутро околу 8:45 часот по московско време, објави Си-Ен-Ен Турк, пренесува Комерсант. Во соопштението на турското Министерство се наведува дека пловидбата по поморските коридори ќе ја следат и други конвои, бидејќи „процедурите се завршени“.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  На 22 јули Украина и Русија потпишаа значаен договор за деблокирање на испораката на жито од пристаништата на Црното Море со Турција и ОН, со цел да се ублажи глобалната криза со храна, пишува „Москов тајмс“. Турција минатата недела официјално отвори специјален заеднички центар за координација за следење на извозот во Истанбул.

  Примарната задача на центарот е да го следи безбедното минување на украинските бродови со жито по утврдените рути и да ја надгледува проверката на бродовите што се враќаат во Црното Море за да се осигура дека тие не превезуваат оружје.

  Житото ќе се испорачува од три пристаништа, Одеса, Черноморск и Јужни. Првите бродови со жито треба да пристигнат во Турција на 3 август. Бродот „Дестројер“ има носивост од 30.000 тони. Бродот е лансиран во 1996 година, неговата должина е 186 метри, а ширината е 25 метри.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img