Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

13.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

More
  домаАгро ВестиВонредна состојба во Алмело, Холандија

  Вонредна состојба во Алмело, Холандија

  Во холандскиот град Алмело дојде до судир меѓу земјоделците и локалната полиција, а градоначалникот воведе вонредна состојба. Преговорите продолжуваат. Блокиран влезот во фабриката за пакување хартија.

  Земјоделските производители во Холандија веќе два месеци протестираат против плановите на владата за намалување на емисиите на азот. Пред се на азот оксид, до 70 отсто до 2030 година. За многумина, ова би значело дека мора да го стават клучот на бизнисот или да го намалат бројот на животни што ги одгледуваат.

  Вонредна состојба во Алмело

  Конфликтот меѓу демонстрантите и полицијата повторно изби, овој пат во Алмело. Земјоделците имаа дозвола да демонстрираат до пладне. Бројот на учесници беше ограничен до 500 од нив и две земјоделски возила. Активистите сакаа во конвој да поминат покрај градската администрација.

  Градоначалникот Арјен Геритсен не дозволи конвојот да помине и нареди да се отстрани графитот „Нема земјоделци, нема храна“, што доведе до конфликт со полицијата. Уапсени се четири лица, а повредени се неколку земјоделци, бидејќи како што може да се види на видеата, полицијата употребувала палки во конфликтот со земјоделците.

  Геристен донесе итна одлука да воведе вонредна состојба, што значи дека не можете да останете во центарот на градот без валидна причина.

  Следат преговори

  Холандската земјоделска организација Agractie сè уште не е сигурна дали ќе се согласат на преговори со брокерот за азот Јохан Ремкес, бидејќи немаат доверба во неговата независна позиција. Своите сомнежи ги оправдуваат со тоа што тој претходно учествувал во извештајот за азот. Но, тој наводно ги уверил во неговата непристрасност.

  Од Агракција велат дека се чека согласност од Владата за преговорите и суштинските прашања за кои акциската група сака да разговара. Поканата на Рамкеш беше прифатена од организацијата на земјоделци LTO, додека одбранбените сили на земјоделците одбија да се приклучат.

  Според последните информации, само ДНИ ќе се сретне со премиерот Марк Руте во петок, а ќе присуствуваат и министерот за азот Кристијан ван дер Вал, министерот за земјоделство Хенк Стагувер и Ремкеш. Се уште не е познато каде ќе се одржи средбата.

  Блокирана фабрика за хартија

  Во меѓувреме, неколку десетици земјоделци со трактори го блокираат влезот во фабриката за хартија Smurfit Kappa Parenco во Ренкум. 

  Фабриката, која произведува амбалажа и други производи од хартија, испушта многу азот. Провинцијата Гелдерланд неодамна ги заостри еколошките барања за компанијата, кои треба да ги исполни до крајот на 2023 година. Општина Ренкум и полицијата разговараат за ситуацијата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img